لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۷

اشاره به تبعیض جنسیتی علیه زنان ایران و عربستان در جشنواره «جنوب از جنوب غربی» در تگزاس


مبارزه زنان علیه تبعیض جنسیتی در عربستان سعودی و سراسر جهان در دستور کار جشنواره جنوب از جنوب غربی ۲۰۱۸ قرار دارد که در آستین، تگزاس در حال برگزاری است.

زنان و مردان پشت فرمان خودرو، مانند هر روز دیگر در شهر آستین در ایالت تگزاس در حال رانندگی هستند. در حقیقت، نزدیک ۵۱ درصد، آمریکائی‌های که رانندگی می کنند برپایه آمار وزارت راه و ترابری، زنان هستند.

این یکی از موضوعاتی بود که در پنلی با عنوان مبارزه با سرکوب روزانه در فستیوال مشهور «جنوب از جنوب غربی» موسوم به SXSW در شهر آستین مطرح شد که طی این هفته در حال برگزاری است.

«منال الشریف» بنیانگذار کمپین زنان خواهان رانندگی می گوید: این مبارزه شخصی من بود. من مادر سرپرست خانواده ای هستم و با اینکه گواهینامه رانندگی و خودرو دارم اما نزدیک بود در خیابان به دلیل عدم توانایی در رانندگی خودروام دزیده شوم که در من تنش ایجاد کرد.

«منال» در ماه می سال ۲۰۱۱ تصمیم گرفت سنت اجتماعی در کشورش؛ عربستان سعودی را با رانندگی کردن به چالش بکشد؛ بمانند چند نفری پیش از خود و تعداد بیشتری بعد از او، از رانندگی اش فیلم برداری کرد و در شبکه اجتماعی به اشتراک گذارد. او، به رغم آن که هیچ قانونی علیه رانندگی زنان در عربستان وجود ندارد ۹ روز زندانی شد. این کلیپ پربیینده شد و به شروع کمپینی که او پس از این حادثه به راه انداخت کمک کرد.

«منال الشریف» بنیانگذار کمپین زنان خواهان رانندگی می گوید این تابو که زنان نمی توانند رانندگی کنند شکسته شد. خوشبخاته از سوم تیرماه زنان می توانند رانندگی کنند.

عربستان سعودی اعلام کرده است که از سوم تیرماه زنان می توانند گواهینامه رانندگی در یافت کنند. از نظر مساوات جنسیتی این کشور مانند دیگر کشورهای خاورمیانه که شامل ایران نیز می شود؛ عقبتر از استانداردهای کشورهای غربی است.

«تور هالورسن» از بنیاد حقوق بشر می گوید: ایران کشوری است که زنان از حقوقی اندک برخوردارند و گاه هیچ.... آنها، با همه زنان یکسان برخورد می کنند؛ مانند حق مالکیت، طلاق، اجازه سفر؛ تصمیم گیری در خانه و حتی حضور در بازیهای ورزشی.

«منال» ۳۹ ساله، دارای مدرک مهندسی رایانه است و در استرالیا زندگی می کند و می گوید که به دنبال چالش دیگری در عربستان سعودی است. آنهم پایان دادن به قیمومت مردان است. یعنی سنتی که زنان باید از یک مرد خانواده برای انجام امورات زندگی روزمره خود اجازه کسب کنند.

نسخه تلویزیونی این گزارش را اینجا ببینید:
مبارزه زنان عربستان و ایران علیه تبعیض در جشنواره «جنوب از جنوب غربی» در تگزاس
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG