لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۹

سازمان ملل: در ۱۸ روز ۱۳۶ غیرنظامی در حمله‌های عربستان به یمن کشته شدند


در حمله های هوائی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی به شورشیان حوثی مورد حمایت ایران، در یمن در ماه دسامبر یعنی در ۱۸ روز اخیر، ۱۳۶ غیر نظامی کشته شدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل متحد در روز سه شنبه اعلام کرد مقامهای سعودی در زمینه ارسال کمک ها ی بشردوستانه به جنگ زدگان محاصره شده در یمن نیز محدودیت ایجاد می کنند.

به گفته مقامهای سازمان ملل متحد نزدیک به ۸ میلیون یمنی در آستانه قحطی هستند. این کشور فقیر عربی به واردات غذا و دارو اتکا دارد.

نماینده سازمان ملل می گوید موارد تلفات غیر نظامیان یمن در حمله های هوائی بقدری زیاد است که دیگر نمی توان گفت جنگنده های ائتلاف، به اشتباه، هدفهائی را مورد حمله قرار داده داند

«روپرت کالویل» سخنگوی حقوق بشر سازمان ملل متحد می افزاید به دنبال کشته شدن «علی عبدالله صالح» رئیس جمهوری پیشین یمن در ماه گذشته بر میزان حمله های هوائی به صنعا افزوده شده و تلفات غیر نظامی هم به همان میزان بالا رفته است.

سخنگوی حقوق بشر سازمان می افزاید موارد تلفات غیر نظامیان یمن در حمله های هوائی بقدری زیاد است که دیگر نمی توان گفت جنگنده های ائتلاف، به اشتباه، هدفهائی را مورد حمله قرار داده داند و نمی توان ارتکاب جنایت جنگی را نادیده گرفت هرچند این امر برعهده دادگاه بین المللی رسیدگی به جرائم جنگی است. همچنین در حمله هواپیماهی ائتلاف به مواضع شورشیان حوثی در صنعا، حُدیده، صعدا و تعز ۸۷ غیر نظامی زخمی شده اند.

عربستان سعودی روز سه شنبه اعلام کرد یک موشک بالیستیک که از سوی حوثی های مورد حمایت ایران از یمن به سوی ریاض پایتخت، شلیک شده بود با دفاع ضدموشکی رهگیری و در هوا نابود شد.

ریاض می گوید حمله موشکی روز سه شنبه تلفاتی در برنداشته است.

از ماه نوامبر مناطق زیر کنترل حوثی ها در یمن مورد محاصره نیروهای ائتلاف قرار گرفته اما بتدریج به برخی از محموله های تجاری و بعضی کشتیهای امداد رسانی اجازه ورود به بندرهای این کشور داده می شود.

«برنامه غذای سازمان ملل متحد» در این فاصله توانسته است برای یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر غذا حمل کند اما هنوز تا رسیدن کمک به همه نیازمندان راه درازی در پیش است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG