لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۰

شرایط لازم برای حضور زائران ایرانی در مراسم حج فراهم شد


خبرگزاری رسمی عربستان سعودی روز جمعه در گزارشی اعلام کرد هماهنگی‌های لازم برای شرکت زائران ایرانی در حج سال آینده به پایان رسیده است؛ هماهنگی‌هایی که به نوشته این خبرگزاری به دنبال دیدار با هیئت اعزامی ایران در تاریخ پنجم اسفند ماه صورت گرفته است.

خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، نیز به نقل از سازمان حج و زیارت ایران نوشت که شرایط لازم برای سفر بیش از ۸۵ هزار زائر ایرانی به عربستان برای شرکت در مراسم حج آتی فراهم شده است و جزئیات مذاکرات انجام شده با طرف عربستانی در نخستین فرصت ممکن اعلام خواهد شد.

خبرگزاری تسنیم ایران پیشتر در روز هفدهم اسفند ماه از قول احمد سالک نائب رئیس اول کمیسیون فرهنگی مجلس نوشته بود که مسئولان سازمان حج گفته‌اند در صورت پذیرفتن شروط تهران و رسیدن به توافق اصولی با ریاض، حدود ۸۰ هزار زائر ایرانی به عربستان اعزام می‌شوند.

سازمان حج و زیارت سعودی هر سال بر سفر بیش از دو میلیون زائر خارجی به آن کشور برای شرکت در این مراسم عمده مسلمانان نظارت می‌کند.

حضور زائران ایرانی، به دنبال بالا گرفتن تنش‌ها بین تهران و ریاض بر سر برخی مسائل، مدتی است که تحت تاثیر قرار گرفته است.

روابط بین ایران و عربستان سعودی، به عنوان دو قدرت عمده مسلمان خاور میانه که هر کدام در برخی درگیری‌های منطقه‌ای در چند سال گذشته از طرف‌های مختلف حمایت می‌کنند، به شدت رو به تیرگی گذاشته و برخی از آن با عنوان جنگ سرد خاور میانه یاد می‌کنند.

این روابط پس از حمله سال ۱۳۹۴ به سفارت سعودی در تهران و کنسولگری آن کشور در مشهد به تنش کشیده شد و باعث شد که ریاض روابط خود با تهران را قطع کند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG