لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۱

واکنش مفتی اعظم عربستان به پیام حج آیت الله خامنه‌ای: ایرانی ها مسلمان نیستند


شیخ عبد العزیز الشیخ، مفتی اعظم عربستان سعودی
شیخ عبد العزیز الشیخ، مفتی اعظم عربستان سعودی

یک مقام ارشد مذهبی عربستان سعودی در سخنانی در واکنش به اتهامات آقای خامنه ای گفت که رهبران ایران مسلمان نیستند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، روز سه شنبه، ۱۶ شهریور، شیخ عبد العزیز الشیخ، مفتی اعظم عربستان سعودی گفت: "باید بدانیم که ایرانی ها مسلمان نیستند چون آنها از نوادگان مجوس هستند، و دشمنی آنها با مسلمانان، بویژه با سنی ها، تاریخی است."

برخی عرب ها ایرانیان زرتشتی را به عنوان "مجوس" خطاب قرار می دهند.

اظهارات آقای شیخ عبد العزیز یک روز پس از سخنان آیت الله خامنه ای درباره مراسم حج امسال منتشر شد.

آقای خامنه ای در پیامی که روز دوشنبه در وبسایت رهبری ایران منتشر شده گفت: "مردان قسیّ‌القلب و جنایتکار سعودی آنان را با جان‌باختگان، در کانتینرهای دربسته محبوس ساختند و به جای درمان و کمک یا حتّی رساندن آب به لبان تشنه‌ی آنان، آنها را به شهادت رساندند."

مقابله لفظی میان آقای خامنه ای و شیخ عبدالعزیر می تواند تنش میان دو کشور را شدت بخشد.

در فاجعه منا که دوم مهر ماه سال گذشته رخ داد و در آن هزاران نفر جان خود را از دست دادند، دستکم ۴۶۴ ایرانی کشته شدند.

عربستان سعودی گفته است این سانحه هنگامی رخ داد که دو جریان عمده جمعیت با هم برخورد کردند، اما مقامات این کشور هنوز تحقیقات خود درباره این فاجعه را منتشر نکرده اند.

پیشتر مذاکرات میان ایران و عربستان درباره تدابیر امنیتی لازم برای مراسم حج امسال با شکست روبرو شده و ایران اعلام کرد زائران خود را امسال به مراسم حج نخواهد فرستاد.

خوردن همسر

شیخ عبد العزیز الشیخ، مفتی اعظم عربستان سعودی به اظهارات عجیب مشهور است. روز سه شنبه، او در بخش دیگری از سخنانش، گفت مردان مسلمان جایزند در صورت گرسنگی شدید همسرانشان را بخورند.

این فتوای عجیبی است که گفته می شود شیخ عبدالعزیز بن عبدالله، مفتی اعظم عربستان سعودی صادر کرده است.

فتوای شیخ عبدالعزیز هنوز در وبسایت رسمی وی منتشر نشده اما در بیانیه ای که گفته می شود دفتر مفتی اعظم عربستان صادر کرده آمده است که فتوای مذکور گواهی است بر فداکاری و فرمانبرداری زن از شوهر.

فتوای جدید شیخ عبدالعزیر سبب خشم مدافعان حقوق بشر شده است. مفتی اعظم عربستان پیشتر نیز خواهان نابودی همه کلیساهای مسیحیان شده بود.

XS
SM
MD
LG