لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۲

ایران دریافت دعوتنامه عربستان را برای حضور در نشست حج آینده تایید کرد


نماینده رهبر جمهوری اسلامی در امور حج و زیارت ضمن تایید دریافت دعوتنامه عربستان برای حضور در نشست برگزاری حج سال آینده و برگزاری مذاکرات دوجانبه، از اعزام هیات ایرانی به این نشست خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی قاضی عسکر روز دوشنبه ۲۰ دیماه متن دعوتنامه عربستان سعودی از ایران را همانند دعوتنامه‌های سالهای قبل توصیف کرد و گفت که مقرر شده است تا مقدمات لازم برای شرکت در مذاکرات دوجانبه با مسئولان حج عربستان درباره حج سال آینده نیز فراهم شود.

او گفت که هیات ایرانی در هنگام حضور در عربستان سعودی خواسته‌های جمهوری اسلامی از جمله پیگیری حقوق کشته‌های حوادث حج سال گذشته را مطرح خواهند کرد.

این در حالیست که پیشتر سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی دریافت دعوتنامه از دولت عربستان برای نشست مربوط به حج را تکذیب کرده بود.

روزنامه الحیات چندی پیش اعلام کرده بود که محمد بنتین، وزیر حج و عمره عربستان سعودی، از ۸۰ کشور مسلمان، از جمله ایران، دعوت کرده است تا در نشست روسای هیات‌های حج در این کشور شرکت کرده و درباره جزئیات چگونگی آمادگی برای برگزاری مراسم حج سال آینده با یکدیگر مشورت کنند.

به نوشته این روزنامه، وزارت حج و عمره عربستان اعلام کرده بود که از حضور همه حجاج بدون در نظر گرفتن ملیت و وابستگی‌های مذهبی استقبال می‌کند.

پس از حوادث سال گذشته در حج و کشته شدن تعدادی از زائران ایرانی، مقامات جمهوری اسلامی شروطی را برای حضور در مراسم حج مطرح کردند.

از سوی دیگر، قطع رابطه دو کشور در پی حمله به مراکز دیپلماتیک عربستان در تهران و مشهد، موجب دشواری مذاکرات دو کشور درباره حج شد. سرانجام با مخالفت مقامات جمهوری اسلامی، زائران ایرانی امسال نتوانستند در مراسم حج شرکت کنند.

در کنار قطع روابط ایران و عربستان و اختلاف بر سر حج، رقابت در منطقه و اختلاف مواضع شدید بر سر نفوذ در کشورهای منطقه نظیر عراق سوریه و یمن، ارتباط دو کشور را با تنش روبرو کرده است.

دعوت از ایران برای حضور در نشست مربوط به برگزاری حج در عربستان سعودی در حالی مطرح شده است که اوایل دیماه وزیر ارشاد ایران رئیس سازمان حج و زیارت را تغییر داد. بدین ترتیب حمید محمدی جانشین سعید اوحدی در ریاست سازمان حج و زیارت شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG