لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۶

عربستان می خواهد در حج امسال از تکرار فاجعه منا جلوگیری کند


عربستان سعودی در شرف مراسم حج امسال تدابیر امنیتی جدیدی برنامه ریزی کرده تا از سوانح ناشی از ازدحام زائران جلوگیری کند.

در واقعه مرگبار دوم مهر ماه سال گذشته در مکه به گفته ریاض ۷۶۹ نفر کشته شدند. اما میزان تلفات با توجه به شمارش تلفاتی که کشورهای دیگر گزارش داده اند بیش از دو هزار نفر بوده که بیش از ۴۰۰ تن از آنها ایرانی بوده اند.

در مراسم حج سال جاری که مهر ماه آغاز می شود، عربستان تلاش ها برای کنترل جمعیت در حج را بیشتر کرده است. هزاران کارمند دولتی، پرسنل امنیتی، و نیروهای امدادی خود را برای پذیرش زائران و چالش های احتمالی ناشی از ازدحام جمعیت آماده کرده اند.

در کنار افزایش تعداد دوربین های مداربسته، مسؤولان حج امسال با استفاده از دستبندهای الکترونیکی که زائران دریافت خواهند کرد می توانند جریان جمعیت را تحت نظر داشته و بیش از پیش از مناطقی که ازدحام در آنها زیاد شده خبردار شوند.

رابطه میان ایران و عربستان سعودی که دو رقیب در خاورمیانه هستند، پس از سانحه سال گذشته در مکه خدشه دار شد، چرا که دولت ایران مسؤولان برگزاری حج در عربستان را به بی کفایتی متهم کرده است. از سویی دیگر، ریاض رابطه دیپلماتیک خود با ایران را به دنبال حمله تعدادی به سفارت عربستان در تهران قطع کرد.

ایران در اردیبهشت سال جاری اعلام کرده بود که زائرانش در مراسم حج سال ۲۰۱۶ شرکت نخواهند کرد چراکه ریاض نمی تواند امنیت آنها را تضمین کند. با این حال عربستان سعودی نگران است زائران ایرانی که از کشورهای دیگر به حج می روند، به دنبال خدشه دار کردن وجهه عربستان سعودی باشند.

XS
SM
MD
LG