لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۴

ده‌ها روزنامه‌نگار و کنشگر روس خواستار آزادی مخالف برجسته پوتین شدند


دسته گلی برای دوست از دست رفته – ولادیمیر کارا مورزا در مراسم ششمین سالگرد ترور بوریس نمتسوف، سیاستمدار مخالف پوتین، بهمن ۱۳۹۹ – عکس از رویترز

ده‌ها روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر روسیه صدور حکم «خیانت» علیه ولادیمیر کارا مورزا، از مخالفان برجسته ولادیمیر پوتین و از منتقدان جنگ در اوکراین، را به ترورهای سیاسی در دوران رهبری ژوزف استالین بر اتحاد شوروی سابق در دهه‌ ۱۹۳۰ میلادی تشبیه کردند و خواستار آزادی او شدند.

این روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر روز دوشنبه ۲۱ فروردین از مقامات روسیه خواستند ولادیمیر کارا-مورزا را، که به اتهام خیانت با حکم زندان مواجه است، آزاد کنند. آنها گفتند که خیانت و اتهامات دیگری که به کارا-مورزا وارد شده است، انگیزه‌های سیاسی دارد.

شماری از روزنامه‌نگارانی که از روسیه گریخته‌اند نیز از جمله امضاکنندگان درخواست آزادی کارا-مورزا بودند. این درخواست پیش از جلسه نهایی دادگاه در مسکو که قرار بود روز دوشنبه برگزار شود، امضا شد.

در این نامه آمده است: «از مقامات، مأموران اجرای قانون، و قضات روسیه می‌خواهیم که به مسیر عدالت بازگردند. به جای شهروندان صادق و مسئولیت‌پذیری که با شهامت حقیقت را بیان می‌کنند، قاتلان و جنایتکاران را محاکمه کنید.»

دادستان‌های دولتی روسیه روز پنجشنبه گذشته خواهان صدور حکم حداکثریِ ۲۵ سال زندان برای او شدند.

ولادیمیر کارا-مورزا، ۴۲ ساله، نویسنده و روزنامه‌نگار پیشین، سال‌ها با سیاست‌های ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور ی روسیه، مخالفت کرده، و دولت‌ها و نهادهای خارجی را به تحریم دولت و شماری از مقامات آن کشور برای نقض حقوق بشر فراخوانده است.

او مخالف سرسخت حمله روسیه به اوکراین است، و گفته می‌شود که قرار است صرفاً به همین دلیل مجازات شود.

سیاستمداران طرفدار دولت روسیه می‌گویند در زمان جنگ، اتحاد در سراسر جامعه ضروری و حیاتی است، و آن گروه از شهروندان روس را که اقدامات مسکو در اوکراین را زیر سوال می‌برند، «بخشی از ستون پنجم طرفدار غرب» قلمداد می‌‌کنند.

حامیان آقای کارا مورزا می‌گویند که او تاکنون دو بار از مسمومیت جان سالم به در برده است. مقامات روسیه هرگونه دخالت در این حملات را رد می‌کنند.

XS
SM
MD
LG