لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

بازداشت بیش از ۵۱۰۰ معترض به بازداشت ناوالنی؛ آمریکا سرکوب مردم روسیه را محکوم کرد


برخورد ماموران امنیتی روسیه با معترضان در مسکو، یکشنبه ۱۲ بهمن
برخورد ماموران امنیتی روسیه با معترضان در مسکو، یکشنبه ۱۲ بهمن

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه ۱۲ بهمن با انتشار توییتی ادامه سرکوب معترضان در روسیه را که در اعتراض به زندانی شدن الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان کرملین، در شهرهای مختلف آن کشور به خیابان آمده و خواستار آزادی او شده‌اند، محکوم کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از گروهی که بازداشت‌های سیاسی را پیگیری می‌کند، گزارش داده که پلیس روسیه روز یکشنبه بیش از ۵۱۰۰ معترض را در یازده منطقه زمانی مختلف آن کشور بازداشت کرده است.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، در توئیتی نوشت: «ایالات متحده استفاده مداوم از روش‌های خشونت‌آمیز علیه معترضان مسالمت‌جو و روزنامه‌نگاران توسط مسئولان روسیه برای دومین هفته متوالی را محکوم می‌کند.»

وی بار دیگر از روسیه خواست کسانی را که به دلیل استفاده از حقوق انسانی خود بازداشت شده‌اند، از جمله الکسی ناوالنی، آزاد کند.

الکسی ناوالنی ۴۴ ساله شهریور گذشته با عامل عصبی نوویچوک مسموم شد و در آلمان تحت درمان قرار گرفت. مسئولان آلمانی و حامیان او معتقدند مسکو پشت «سوء قصد» بوده است.

با وجود تهدید مقام‌های روسیه به بازداشت او در صورت بازگشت، او ۱۷ ژانویه به همراه همسرش به کشور بازگشت و در بدو ورود، توسط ماموران امنیتی در فرودگاه مسکو بازداشت شد.

دولت ایالات متحده خواستار آزادی این منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و دیگر حامیان زندانی او شده و از سرکوب اعتراضات مردمی در آن کشور انتقاد کرده است.

XS
SM
MD
LG