لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۲

مستندی درباره مخالف سرشناس پوتین؛ «ناوالنی» داستان یک سوءقصد را به تصویر می‌کشد


الکسی ناوالنی
الکسی ناوالنی

تاریخ پخش فیلم «ناوالنی»، مستندی درباره الکسی ناوالنی، مخالف سرشناس ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه مشخص شد.

این اثر هیجان‌انگیز که اخیرا در برنامه ویژه‌ای در بیش از هشتصد سینمای آمریکا اکران شد، در تاریخ ۲۴ آوریل از طریق شبکه‌های «سی‌ان‌ان» و «سی‌ان‌ان پلاس» پخش می‌شود.

ناوالنی، ساخته دنیل روهر مستندساز کانادایی است. او در این فیلم، تلاش‌های الکسی ناوالنی و همکارانش را برای افشای هویت مأموران امنیتی روسیه به تصویر می‌کشد که گفته می‌شود قصد مسموم کردن این منتقد ولادیمیر پوتین را داشتند.

الکسی ناوالنی اوت ۲۰۲۰ در جریان یک سفر هوایی در روسیه، احساس درد شدیدی کرد و به بیمارستان منتقل شد.

او را به دلیل نگرانی‌های امنیتی به آلمان منتقل کردند و پس از معاینات پزشکی گفته شد که احتمالا توسط دولت روسیه با گاز اعصاب «نوویچوک» مسموم شده است.

این فیلم که به ماجراهای این سوءقصد می‌پردازد، ژانویه گذشته بصورت غیرمنتظره‌ای در جشنواره «ساندنس» در ایالت یوتا به نمایش درآمد و با استقبال زیادی از سوی تماشاگران همراه شد.

الکسی ناوالنی، از منتقدین سرشناس کرملین، مبارز ضد فساد، و نامزد پیشین ریاست جمهوری روسیه، توسط حکومت این کشور به اتهام اختلاس مالی به زندان محکوم شده است. اتهامی که الکسی ناوالنی و سازمان‌های حقوق بشری رد می‌کنند و آن را ساختگی می‌دانند.

الکسی ناوالنی
الکسی ناوالنی

کورتنی سکستون، معاون ارشد «سی‌ان‌ان فیلمز» در بیانیه‌ای که به مناسبت پخش این فیلم‌ منتشر شد، به آمریکایی‌هایی که به دنبال درک زمینه‌های وسیع‌تری از رویدادهای غم‌انگیز اروپای شرقی هستند، توصیه کرد که حتما مستند ناوالنی را تماشا کنند.

دنیل روهر برای تهیه این فیلم، گفت‌وگوهایی را با الکسی ناوالنی، اعضای خانواده، و شاهدان رویداهای مهم مرتبط با او ترتیب داده، و از اسناد، مدارک، و گزارش‌های خبری مختلفی استفاده کرده است.

فیلم مستند ناوالنی در شرایطی از سی‌ان‌ان پخش می‌شود که پس از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در فوریه گذشته، توجه عمومی به رویدادهای این منطقه جهان بیشتر شده است.

XS
SM
MD
LG