لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۶

ترور مهم‌ترین مخالف دولت پوتین در مسکو


ترور مهم‌ترین مخالف دولت پوتین در مسکو
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:24 0:00

یکی از رهبران پرقدرت مخالف دولت جمعه شب ۲۷ فوریه در خیابانی در مرکز شهر مسکو با شکلیک گلوله به قتل رسید.

وزارت داخله روسیه خبر کشته شدن بوریس نمتسف را با شلیک چهار گلوله تایید کرده است. او مسلط به زبان انگلیسی بود و مدتی نیز فرماندار نیژنی نوگورود بود که در اواخر سال ۱۹۹۰ به معاونت نخست وزیری در سال آخر ریاست جمهوری بوریس یلتسین ارتقا یافت. وی در زمان کشته شدن ۵۵ سال داشت.

بی‌شک آقای نمتسف یکی از رده بالاترین مخالفان دولت ولادیمیر پوتین است که تاکنون ترور می‌شود. تیراندازی روی یک پل در نزدیکی میدان سرخ در مرکز مسکو رخ داد. او نزدیک به بیش از دو دهه پس از فروپاشی شوروی با شعار اجماع بر سر رفورم دموکراتیک فعالیت سیاسی می‌کرد و درست چند روز پیش از ترور خود، یک تظاهرات اعتراضی علیه جنگ در اوکراین را را برای روز یکشنبه، اول ماه مارس، تدارک دیده بود.

حال با ترور نمتسف، این راهپیمایی از سوی مخالفان دولت روسیه به راهپیمایی در بزرگداشت او تبدیل شده است. مقامات امنیتی روسیه نیز بی‌درنگ با برپایی این راهپیمایی موافقت کرده‌اند.

بوریس نمتسف فعالیت‌های سیاسی‌اش را پس از فروپاشی با رویکرد یک نظام حاکمیتی با تکثر سیاسی دنبال می‌کرد.

او یکی از مخالفان جدی جنگ اوکراین بود و در یکی از مصاحبه‌هایش گفته بود که نگران آن است که ولادیمیر پوتین بر سر این مخالفت او را از میان ببرد.

این در حالی است که رییس جمهوری ایالات متحده طی پیامی خواستار بررسی ترور این رهبر مخالف دولت‌ آقای پوتین به شکل فوری، شفاف و بی طرف شد. کاخ سفید در بیانیه‌ای از بوریس نمتسف به عنوان کسی که برای حقوق قانونی مردم کشورش فعالیتی خستگی ناپذیر داشت، یاد کرده است.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه این اقدام تروریستی را محکوم کرده است و بنابر گفته سخنگوی کرملین شخص آقای پوتین بررسی این قتل را بر عهده گرفته است.

XS
SM
MD
LG