لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۶

روسیه شرق و جنوب اوکراین را گلوله‌باران کرد


راکت‌های روسیه در آسمان خارکیه، اوکراین. ۱۵ اوت ٢٠٢٢
راکت‌های روسیه در آسمان خارکیه، اوکراین. ۱۵ اوت ٢٠٢٢

ارتش اوکراین روز دوشنبه اعلام کرد نیروهای روسیه منطقه دونباس در شرق و شهرهای اطراف خرسون و میکولایف در جنوب این کشور را به شدت بمباران کرده‌اند.

طبق گزارش رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح اوکراین، همچنین مناطقی در شرق و جنوب نیروگاه اتمی زاپوریژیا آماج آتش‌خانه تانک‌ها و حملات هوایی اوکراین قرار گرفته‌اند.

در هفته‌های اخیر، مسکو و کی‌یف بارها یکدیگر را به آتش‌بازی در کنار نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا متهم کرده‌اند. روسیه کنترل این نیروگاه را در ماه مارس و اندکی پس از آغاز تهاجم خود در دست گرفت.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هفته گذشته هشدار داد در صورتی‌که جنگ در اطراف این نیروگاه متوقف نشود و به بازرسان اجازه بازدید از داخل آن داده نشود، «خطر واقعی فاجعه هسته‌ای» وجود دارد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در نطق یکشنبه شب خود از شهروندان روس خواست در مقابل لشکرکشی پوتین بایستند. او همچنین از اتحادیه اروپا خواست از دادن ویزا به شهروندان روسیه‌ای خودداری کند.

محموله‌های غلات

یک کشتی کرایه‌شده از سوی سازمان ملل که حامل ٢٣ هزار متریک تن غلات اوکراین است روز یکشنبه و برای اولین بار از آغاز تهاجم روسیه به سوی اتیوپی به راه افتاد.

قرار است این محموله ابتدا در جیبوتی تخلیه و از آنجا در چارچوب ابتکار موسوم به برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد به اتیوپی منتقل شود.

اوکراین و روسیه سه هفته پیش با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل بر سر ازسرگیری صادرات غلات اوکراین از بنادر دریای سیاه توافق کردند.

اتیوپی یکی از پنج کشوری است که سازمان ملل شهروندان آن کشور را در معرض خطر گرسنگی قلمداد کرده است.

XS
SM
MD
LG