لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

حملات دوربرد اوکراین و «تغییر مسیر جنگ»؛ هشت هواپیمای جنگی روسیه «تخریب» شدند


تصویر ماهواره‌ای، پایگاه هوایی تخریب شده «ساکی» در شبه جزیره کریمه را نشان می‌دهد. ۱۰ اوت ۲۰۲۲
تصویر ماهواره‌ای، پایگاه هوایی تخریب شده «ساکی» در شبه جزیره کریمه را نشان می‌دهد. ۱۰ اوت ۲۰۲۲

تصاویر ماهواره‌ای که روز پنجشنبه منتشر شد نشان می‌دهد یک پایگاه هوایی روسیه در شبکه جزیره کریمه دچار خرابی‌های زیادی شده است.

به نوشته رویترز، خرابی‌ها نشان می‌دهد این پایگاه هدف حمله قرار گرفته است. چنین حمله‌ای می‌تواند بیانگر این باشد که کی‌یف به قابلیت جدید برای حملات دوربرد دست یافته است که می‌تواند مسیر جنگ را تغییر دهد.

به نوشته رویترز، تصاویر ماهواره‌ای لاشه‌ سوخته دست‌کم هشت هواپیمای جنگی را به روشنی نشان می‌دهد. روسیه آسیب دیدن هواپیماها را تکذیب کرده و گفته است انفجارهایی که روز سه شنبه در این پایگاه روی داد تصادفی بوده است.

روسیه پیشتر شبه جزیره کریمه اوکراین را در اقدامی که محکومیت بین المللی در پی داشت، ضمیمه خود کرد.

اوکراین به طور علنی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفت و یا شکل انجام آن را اعلام نکرده است.

گلوله‌باران نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا

در همین حال شرکت انرژی دولتی اوکراین گفت که نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا روز پنجشنبه گلوله‌باران شد. این شرکت نیروهای روسی را مقصر آن حمله دانست. روس‌ها این منطقه را در ماه مارس اشغال کردند.

شرکت انرژی دولتی اوکراین گفت که منطقه نیروگاه پنج بار مورد حمله قرار گرفته است و برخی از این حملات در نزدیکی محلی که مواد رادیواکتیو ذخیره می شود، بوده است. این شرکت گفت این نیروگاه که بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا است، تحت کنترل قرار دارد.

در همین حال دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش، روز پنجشنبه خواستار توقف فوری تمامی فعالیت‌های نظامی در اطراف آن نیروگاه در جنوب شرقی اوکراین شد. به گزارش آسوشیتدپرس، گوترش هشدار داد هرگونه آسیب به نیروگاه می‌تواند باعث «عواقب فاجعه‌بار» در منطقه و فراتر از آن شود.

مقامات روسیه و اوکراین بارها یکدیگر را به گلوله باران نیروگاه زاپوریژیا متهم کرده‌اند. آنتونیو گوترش، درخواست خود را پیش از نشست شورای امنیت سازمان ملل در بعدازظهر پنجشنبه عنوان کرد. روسیه ادعا می‌کند اوکراین به نیروگاه حمله می‌کند و خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت در روز پنجشنبه شد. روسیه بارها برخلاف ادعای خود به اماکن غیرنظامی اوکراین حمله کرده است.

پس از هفته‌ها که سرعت درگیری‌ها در اوکراین تا حدودی کم شده بود، یک ژنرال اوکراینی گفت روسیه از هفته گذشته حملات هوایی خود به مواضع اوکراین را افزایش داده است.

روسیه و جدایی طلبان مورد حمایت آن تلاش خود را روی تصرف کامل شرق اوکراین گذاشته‌اند، جایی که پیش از این نیز جدایی طلبان مورد حمایت مسکو بخش‌های زیادی از اوکراین را تحت اشغال خود دارند.

XS
SM
MD
LG