لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۰

اوکراین روسیه را متهم کرد که از نیروگاه هسته‌ای برای حمله استفاده ‌می‌کند


نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا - آرشیو
نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا - آرشیو

اوکراین روز چهارشنبه روسیه را متهم کرد که از موقعیت نظامی خود در یک نیروگاه هسته‌ای که پیشتر آن را تصرف کرده‌ است، برای هدف قرار دادن یک شهر در نزدیکی نیروگاه سوء‌استفاده می کند.

اوکراین می‌گوید روسیه از سمت نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا یک حمله راکتی انجام داده‌است که دست‌کم ۱۳ نفر را کشت و بسیاری دیگر را به شدت زخمی کرد. مقامات اوکراینی می‌گویند روسیه شهر مجاور مارهانتس را مورد حمله قرار داده‌است.

رویترز می‌نویسد که پیشتر روسیه نیروهای اوکراینی را متهم کرده بود که از آن شهر برای راکت‌‌باران نیروهای روسیه که نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا را تصرف کرده‌اند، استفاده کرده‌ است.

به خطر افتادن امنیت این نیروگاه هسته‌ای که بزرگترین در اروپا است می‌تواند خطرات فاجعه باری را برای ساکنان قاره اروپا رقم بزند.

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، هر دو طرف را به خویشتنداری دعوت کرد و نسبت به «خطر واقعی یک فاجعه هسته‌ای» هشدار داد.

مقامات مختلف اروپایی و بین‌المللی بارها نسبت به مخاطرات ناشی از به حمله به این نیروگاه هشدار داده‌اند.

وزیران خارجه گروه هفت کشور صنعتی (جی ۷) نیز روز چهارشنبه از روسیه خواستند که کنترل نیروگاه هسته‌ای را فوراً به اوکراین بازگرداند، درخواستی که بعید به نظر می‌رسد مسکو به آن تن در دهد.

XS
SM
MD
LG