لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۰

پارلمان لتونی: روسیه حامی تروریسم است


پارلمان لتونی
پارلمان لتونی

پارلمان لتونی، روز پنج‌شنبه روسیه را به دلیل حمله‌های نظامی هدفمند علیه غیرنظامیان و اماکن عمومی، «حامی تروریسم» اعلام کرد.

پارلمان لتونی، موسوم به سایما، قطعنامه‌ای را تصویب کرده که در آن ذکر شده «روسیه از سال‌ها پیش، از رژیم‌ها و سازمان‌های تروریستی، حمایت و پشتیبانی مالی کرده است.»

سایما، به‌عنوان نمونه از «حمایت مسکو از دولت اسد در سوریه، سرنگونی پرواز خطوط هوایی مالزی بر فراز شرق اوکراین در سال ۲۰۱۴ و نیز مسمومیت سرگئی اسکریپال، مامور اطلاعاتی بریتانیا و دخترش در سال ۲۰۱۸» یاد کرده‌ است.

در بیانیه سایما گفته‌ شده که روسیه اکنون از تاکتیک‌های بی‌رحمانه، غیراخلاقی و غیرقانونی مشابه، در اوکراین نیز استفاده کرده‌، زیرا «سلاح‌ها و مهماتی با ممنوعیت بین‌المللی» را به کار می‌گیرد.

در این گزارش، همچنین به گزارش‌های گروه‌های حقوق بشری و ناظران بین‌المللی استناد شده که جنایت نیروهای روسی را علیه غیر نظامیان اوکراینی، از جمله «شکنجه، تجاوز جنسی، کشتار و بازداشت دسته‌جمعی غیرنظامیان» مستند کرده‌اند.

قانونگذاران لتونی گفته‌اند که روسیه از رنج و ارعاب، به‌عنوان یک ابزار در تلاش برای تضعیف روحیه مردم اوکراین، استفاده می‌کند.

اعضای مجلس قانون‌گذاری لتونی، همچنین از اتحادیه اروپا و غرب می‌خواهند که تحریم‌های جامع علیه روسیه را، فورا تشدید و عملی کنند.

دیگر خواسته این نمایندگان «محدود کردن صدور ویزا برای شهروندان روسیه و بلاروس» توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا است.

کشور لتونی، با روسیه و بلاروس، مرزهای مشترک دارد.

روسیه بر این ادعا که غیرنظامیان اوکراینی را «عامدانه هدف نمی‌گیرد» پافشاری می‌کند. این کشور، تهاجم به اوکراین را «عملیات نظامی ویژه با هدف حفظ امنیت روسیه و حفاظت از زبان روسی در اوکراین» نامیده‌ است.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، بابت صدور قطعنامه، از پارلمان لتونی قدردانی کرد.

XS
SM
MD
LG