لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۴

جو بایدن مصوبه پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو را امضا کرد؛ «از پیوستن کشورهای واجد شرایط استقبال می‌کنیم»


جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه عصر به طور رسمی مصوبه پیوستن این دو کشور به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را رسما امضا کرد. اقدام آقای بایدن بعد از تصویب سنای آمریکا صورت گرفت.

جو بایدن در مراسمی که برای امضای مصوبه سنا در کاخ سفید با حضور مقامات سوئد و فنلاند برگزار شد، گفت درهای ناتو برای همه کشورهایی که واجد شرایط پیوستن هستند، باز است. او به کشور خاصی اشاره نکرد.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به تجاوز روسیه به اوکراین گفت: «پوتین می‌خواست ناتو را تضعیف کند اما دو عضو جدید به این ائتلاف اضافه شدند.»

بعد از اینکه اوکراین ابراز تمایل کرد که به ناتو بپیوندد، پوتین دستور حمله به این کشور را در فوریه صادر کرد.

بایدن در بخش دیگری از این مراسم با اشاره به سوئد و فنلاند گفت: دو کشور سرافراز و مستقل، هر یک با تاریخ طولانی و استفاده از حق حاکمیت خود برای تصمیم گیری در مورد امنیت خود و پاسخگویی به اراده شهروندان خود در پی فرآیندهای دموکراتیکی که دارند، انتخاب کردند تا به ناتو بپیوندند. من به اتحاد برای امنیت و ثبات بیشتر، نه تنها در اروپا و ایالات متحده، بلکه در جهان اعتقاد دارم. امروز ما یک گام مهم دیگر در جهت ورود سوئد و فنلاند به ناتو بر می داریم.

همزمان، آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده هم در یک بیانیه جداگانه، با تاریخی خواندن این اتفاق اعلام کرد: ما همچنین قاطعانه به سیاست درهای باز ناتو و تقویت بیشتر همکاری های دفاعی و امنیتی دوجانبه خود متعهد هستیم.

نامزدی دو کشور اروپای شمالی طی تقریباً سه ماه پس از درخواست این دو، از سوی بیش از نیمی از کشورهای عضو ناتو به تصویب رسید. این یکی از سریعترین گسترش پیمان دفاع متقابل میان ایالات متحده و متحدان اروپاییش در تاریخ ۷۳ ساله ناتو است.

مقامات دولتی و دفاعی ایالات متحده این دو کشور را «تامین کننده امنیت» می دانند که به ویژه موقعیت دفاعی ناتو در بالتیک را تقویت می کند. انتظار می رود فنلاند در سال ۲۰۲۲ از هدف ۲ درصدی تولید ناخالص داخلی ناتو در هزینه دفاعی فراتر رود و سوئد متعهد شده است که به هدف ۲ درصدی دست یابد.

سوئد و فنلاند در ماه مه برای پیوستن به ناتو درخواست دادند و موضع دیرینه خود مبنی بر عدم تعهد نظامی را کنار گذاشتند. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که روسیه در اواخر فوریه جنگ خود را علیه اوکراین آغاز کرد، این یک تغییر عمده در ترتیبات امنیتی برای این دو کشور اروپایی بود.

XS
SM
MD
LG