لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۳

بحث بر سر سخنان ظریف درباره اعتماد به جان کری در مجلس تنش ساز شد


حضور محمدجواد ظریف در جلسات پیشین مجلس- آرشیو
حضور محمدجواد ظریف در جلسات پیشین مجلس- آرشیو

بحث درباره سخنان اخیر وزیر امور خارجه ایران در کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره اعتماد او به جان کری، صحن علنی مجلس شورای اسلامی را به تنش کشید.

به گزارش خبرآنلاین، جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد که بازگو کردن سخنان محمد جواد ظریف در جلسه کمیسیون امنیت ملی توسط او، انتقاداتی در پی داشت، در جلسه روز یکشنبه پنجم دی ماه مجلس که به بررسی برنامه ششم توسعه اختصاص داشت، متن کامل سخنان ظریف در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس را به خبرنگاران ارائه داد.

این متن که به تایید و امضای ۱۳ نماینده دیگر نیز رسیده بود پس از آن منتشر شد که تلاش‌های یک روز قبل کریمی قدوسی برای انتشار فایل صوتی سخنان ظریف برای خبرنگاران ناکام ماند .

کریمی قدوسی در این جلسه در پاسخ به سخنان کواکبیان درباره محرمانه بودن سخنان ظریف در کمیسیون، بار دیگر اعلام کرد که سخنان آقای ظریف محرمانه نبود.

او گفت: «آن چیزی که آقای ظریف در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت این است: بر اساس توافقی که با آقای کری کردم،‌ من الان عرض می کنم،‌ بیرون نمی گویم اما خدمت شما می گویم. من اشتباه کردم، بر اساس توافقی که کردیم، ما استراتژی خود را کنار گذاشتیم و بر مبنای آن توافق آمدیم آن را اعلام کردیم که تبدیل شد به موضع جمهوری اسلامی من این را می پذیرم. من اشتباه کردم. عرض کنم خدمتتان ولی ما این کار را کردیم.»

به گفته کریمی قدوسی آقای ظریف در جای دیگری هم درباره تمدید تحریم‌های ایسا در کنگره آمریکا گفت که او براساس قولی که جان کری در این مورد به او داده بود، استراتژی خود را در مذاکرات تغییر داد در حالیکه اشتباه کرده بود و باید برای حذف کنگره از این موضوع تلاش می کرد.

بازگو کردن سخنان آقای ظریف در جلسه علنی مجلس اعتراض تعدادی از نمایندگان را در پی داشت که سخنان وزیر امور خارجه را محرمانه می دانستند.

بهروز نعمتی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس در پاسخ به سخنان کریمی قدوسی گفت که آقای ظریف در سخنان خود درباره یک موضوع گفته که اشتباه کرده است، نه درباره کل برجام.

او اضافه کرد که آقای ظریف در همان جلسه تاکید می‌کند که سخنان او محرمانه و غیرقابل انتشار است.

او اضافه کرد: «یکی از بحث هایی که همیشه در مجلس وجود داشته، این است که همیشه می گوییم که آقایان وزرا روزنامه ای به ما توضیح می دهند. حالا که محرمانه ها بیان شده، آیا مسائل محرمانه باید به روزنامه ها کشیده شود؟»

به گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، با وجود پاسخ دادن نمایندگان به یکدیگر از پشت بلندگو، صحن مجلس آرام نشد و نمایندگان در جمع‌های کوچک به بحث در این باره پرداختند.

در این بین حسینعلی حاجی دلیگانی که قصد داشت درباره موضوع دیگری صحبت کند، پس از روشن شدن بلندگوی خود از سخنان و عملکرد کریمی قدوسی دفاع کرد اما علی لاریجانی رئیس مجلس از او خواست که موضوع ادامه پیدا نکند.

لاریجانی گفت: «آقای نعمتی توضیح داد که وزیر امور خارجه از موضوعات مطرح شده درباره یک موضوع اعلام نظر کرد و تنها بحث محرمانه بودن صحبت ها نبوده است.»

تصویب قانون تحریم‌های ده ساله کنگره علیه ایران (ایسا) منجر به انتقادات گسترده اصولگرایان از برجام و عملکرد مذاکره کنندگان ایران در گفت و گوهای هسته‌ای شد. هفته گذشته محمد جواد ظریف برای پاسخ دادن به اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس در این باره در کمیسیون حاضر شد اما بازگو کردن سخنان او توسط جواد کریمی قدوسی جنجال آفرین شد.

در حالیکه وزارت امور خارجه سخنان بازگو شده از سوی کریمی قدوسی را وارونه و نادرست خواند، برخی دیگر از نمایندگان با بیان محرمانه بودن سخنان ظریف به طرح دوباره آن اعتراض کردند.

مقامات عالیرتبه جمهوری اسلامی، از جمله آیت الله خامنه ای و رئیس جمهوری ایران، تصویب تحریم‌های ۱۰ ساله ایران را نقض برجام می دانند در حالیکه مقامات ایالات متحده اعلام کرده‌اند که تمدید این تحریم‌ها برجام را نقض نمی کند. تا کنون هیچیک از کشورهای اروپایی حاضر در مذاکرات هسته‌ای نیز تمدید این تحریم‌ها را نقض برجام ندانسته‌اند.

XS
SM
MD
LG