لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۷

پس‌لرزه‌های افشای فایل صوتی ظریف؛ حسام‌الدین آشنا از ریاست مرکز استراتژیک ریاست‌جمهوری «برکنار» شد


حسام الدین آشنا (راست) به همراه محمدجواد ظریف و حسن روحانی
حسام الدین آشنا (راست) به همراه محمدجواد ظریف و حسن روحانی

رسانه‌های ایران از برکناری «حسام الدین آشنا» رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری خبر دادند. هنوز مشخص نیست که او برکنار شده یا خود کناره‌گیری کرده است. سایت دولت ایران از استعفای آقای آشنا خبر داده اما برخی نزدیکان دولت از برکناری وی توسط حسن روحانی خبر داده‌اند. خبرگزاری تسنیم، نزدیک به نهادهای امنیتی و از منتقدان دولت روحانی، در توئیتی، تغییر حسام الدین آشنا را «برکناری» نامیده است.

رئیس جمهوری ایران، علی ربیعی سخنگوی دولت را به عنوان رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری منصوب کرد.

این تازه‌ترین اتفاق بعد از افشای فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران است.

فایل چند ساعته از گفتگوی سعید لیلاز با محمدجواد ظریف در حالی این هفته به رسانه ها درز کرد که گفته می‌شود این مجموعه گفتگوها با مقامات دولت روحانی برای بررسی عملکرد دولت ایران زیر نظر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری ایران ضبط شده بود. پیش از این برخی خبرگزاری‌ها و رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی، آقای آشنا را مسئول درز فایل صوتی معرفی کردند.

هرچند برخی کارشناسان اظهارات بیان‌شده از سوی ظریف را چیز جدیدی نمی‌دانند اما آقای ظریف در این فایل صوتی ابعادی از سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را بیان کرده است؛ از جمله اینکه روسیه با توافق هسته‌ای موافق نبود و اعضای برجسته سپاه از جمله قاسم سلیمانی فرمانده وقت سپاه قدس، در برخی کارشکنی‌ها از جمله اعزام نیرو و تجهیزات به سوریه، از پوتین تبعیت کرده‌اند.

در بخش دیگری از این فایل، محمدجواد ظریف مدعی شده که برخی خبرها را جان کری زودتر از مقامات ایران به او داده است. این ادعا با واکنش‌هایی در آمریکا روبرو شد. جان کری چنین ادعایی را رد کرد و برخی جمهوریخواهان خواستار کناره گیری کری از سمت اش در دولت بایدن شدند.

افشای فایل صوتی ظریف بازتاب زیادی داشت.

درخواست استعفای ظریف از سوی نمایندگان مجلس

در روزهای اخیر برخی نمایندگان تندرو خواستار کناره‌گیری محمدجواد ظریف شده اند. حسین حق‌وردی، عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفته با توجه به فایل صوتی منتشر شده از ظریف، قطعا او صلاحیت و اهلیت تکیه زدن بر وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی را از دست داده است. از سوی دیگر، محمود احمدی بیغش، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، روز چهارشنبه هشتم اردیبهشت‌ماه گفت: «اظهارات سخیف و ضد امنیت ملی وزیر امور خارجه نشان از عمق خیانت دولت و جریانات حامی آن دارد.»

در این بین، منوچهر متکی وزیر خارجه سابق ایران و از جمله چهره‌های اصولگرایان گفته ظریف صلاحیت خود را برای وزارت خارجه از دست داده است.

آقای ظریف هنوز واکنش چندانی نشان نداده و در حال انجام سفرهای منطقه‌ای خود است. او روز پنجشنبه به کویت سفر کرد.

XS
SM
MD
LG