لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۴

قوه قضاییه ایران می‌گوید متهمان انتشار فایل صوتی ظریف را «ممنوع الخروج» کرده است


محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، روز سه شنبه ۲۵ خرداد گفت برخی افراد در ارتباط با انتشار فایل صوتی محرمانه مربوط به محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، «ممنوع الخروج» شده‌اند و چند نفر دیگر هم پس از تفهیم اتهام با صدور «قرار تامین» آزاد هستند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، اسماعیلی جزییات بیشتری از تعداد و هویت متهمان این پرونده ارایه نکرد، اما گفت که تحقیقات در این زمینه در دادسرای عمومی و انقلاب تهران ادامه دارد.

فایل صوتی چند ساعته گفتگوی سعید لیلاز با محمدجواد ظریف در حالی اوایل اردیبهشت ماه امسال به رسانه ها درز کرد که گفته می‌شود این مجموعه گفتگوها با مقامات دولت روحانی برای بررسی عملکرد دولت ایران زیر نظر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست ‌جمهوری ایران ضبط شده بود.

برخی خبرگزاری‌ها و رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی، در آن زمان حسام الدین آشنا، رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، را مسئول درز فایل صوتی معرفی کردند. آقای آشنا کمی بعد از انتشار فایل و جنجال های مربوط به آن از سمت خود برکنار شد.

ظریف در این فایل صوتی ابعادی از سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرده است؛ از جمله این که روسیه با توافق هسته‌ای موافق نبود و اعضای برجسته سپاه از جمله قاسم سلیمانی فرمانده وقت نیروی قدس، در برخی کارشکنی‌ها از جمله اعزام نیرو و تجهیزات به سوریه، از پوتین تبعیت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG