لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۷

ماجرای فایل صوتی جواد ظریف و بازتاب در رسانه‌های غربی؛ واکنش برخی مقامات سابق آمریکا و سکوت دولت بایدن


محمود جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران
محمود جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران

شماری از رسانه‌های غربی از جمله روزنامه‌های نیویورک تایمز، واشینگتن پست، نیویورک پست و گاردین گزارش‌هایی مربوط به انتشار فایل صوتی جواد ظریف منتشر کردند. شماری از مقامات سابق آمریکایی از جمله مایک پمپئو هم به آن واکنش نشان دادند.

دولت جو بایدن هنوز به این اظهارات ظریف واکنشی نشان نداده است. روز دوشنبه در نشست خبری سخنگوی کاخ سفید، از جن ساکی در این مورد فایل صوتی ظریف سوال شد اما خانم ساکی گفت که در این مورد اظهارنظر نمی‌کند.

وزیر خارجه ایران در بخشی از سخنان خود مدعی شده بود که از برخی وقایع، از سوی آمریکایی‌ها پیش از مقامات ایران مطلع شده است. او همچنین گفت که جان کری بود که به او گفت اسرائیل بیش از ۲۰۰ حمله به مواضع ایران در سوریه داشته و او بود که گفت ایران از هما برای انتقال کالا و کمک به بشار اسد استفاده می‌کند.

روزنامه نیویورک تایمز روز دوشنبه ششم اردیبهشت در گزارشی نوشت این فایل صوتی که روز یکشنبه منتشر شده، از رابطه خود با قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس حرف زده است.

روزنامه واشینگتن پست هم در گزارشی نوشت فایل صوتی جواد ظریف به نبرد پشت پرده قدرت در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران اشاره می‌کند.

روزنامه گاردین در گزارش در مورد این فایل صوتی سه ساعته نوشت، برخی می‌گویند هدف درز این فایل صوتی، بی‌اعتبار کردن ظریف در سیاست داخلی است ولی برخی گفته‌اند این مصاحبه تلاش ظریف برای مبرا کردن خود در ناکامی‌های سیاست خارجی است.

مایک پمپئو وزیر خارجه سابق ایالات متحده با بازنشر گزارش نیویورک تایمز در توئیتر نوشت: حمله دقیق دولت ما علیه قاسم سلیمانی، تاثیر بزرگی بر ایران و خاورمیانه داشت. اگر هم حرف مرا قبول ندارید، از جواد ظریف بپرسید. پرزیدنت بایدن هنوز فکر می‌کند این اقدام یک اشتباه بود.

نیویورک پست هم در گزارشی به بخش صحبت‌های مرتبط با جان کری،‌ وزیر خارجه اسبق آمریکا اشاره می‌کند که به گفته ظریف، در جریان دولت پرزیدنت ترامپ، با محمد جواد ظریف در تماس بوده و در مورد حملات اسرائیل به منافع ایران در سوریه به او اطلاعات داده است. وزیر خارجه ایران گفته آن زمان جان کری به او گفته اسرائیل بیش از ۲۰۰ حمله به نیروهای ایران در سوریه انجام داده است.

جان کری در حال حاضر، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در امور تغییرات اقلیمی است.

روز یکشنبه پنجم اردیبهشت، تلویزیون ایران اینترنشنال یک فایل صوتی از مصاحبه منتشر نشده جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی را منتشر کرد که در آن می‌گوید اگرچه مورد توجه ویژه آیت‌الله خامنه‌ای بوده اما در مجموع نظام «دیپلماسی» را فدای «میدان جنگ» کرده و در سیاست خارجی، قاسم سلیمانی نقش مهمتری داشته است.

XS
SM
MD
LG