لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۸

شبیه‌سازی عکس تاریخی چرچیل، روزولت و استالین جنجالی شد؛ اعتراض ظریف و قالیباف به سفرای بریتانیا و روسیه


شبیه‌سازی عکس کنفرانس تهران از سوی سفرای بریتانیا و روسیه
شبیه‌سازی عکس کنفرانس تهران از سوی سفرای بریتانیا و روسیه

اقدام سفارت روسیه در انتشار عکس سفیر این کشور و سفیر بریتانیا در محل سفارت روسیه در تهران و در همان مکان تاریخی برگزاری «کنفرانس تهران» در سال ۱۹۴۳ میلادی جنجالی شد.

«کنفرانس تهران» در دوران اشغال ایران توسط نیروهای متفقین در آذر ماه سال ۱۳۲۲ خورشیدی برگزار شد و ژوزف استالین، رهبر شوروی به همراه وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا و فرانکلین روزولت، رئیس جمهوری ایالات متحده در آن شرکت داشتند. این نشست به توافق درباره گشایش جبهه در غرب اروپا منجر شد و تاثیر بسزایی در سرنوشت جنگ جهانی دوم شد.

از سوی دیگر اما این کنفرانس و عکس تاریخی سه رهبر متفقین که در راه‌پله‌های سفارت روسیه در تهران گرفته‌اند عموما برای ایرانیان ناخوشایند و یادآور حضور نیروهای نظامی شوروی و بریتانیا و نقض حاکمیت ملی ایران است؛ به رغم این که ایران در جنگ اعلام بی‌طرفی کرده بود.

حال انتشار عکس لوان جاگاریان، سفیر روسیه و سایمون شرکلیف، سفیر بریتانیا در تهران در همان مکان تاریخی باعث اعتراض مقامات رسمی جمهوری اسلامی شده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه دولت حسن روحانی در توییتر این عکس را «نابجا» توصیف کرد و نوشت: « اوت ۲۰۲۱، نه اوت ۱۹۴۱ است و نه در دسامبر ۱۹۴۳. مردم ایران نشان داده‌اند - از جمله در جریان مذاکرات برجام - که سرنوشت آنها هرگز در اختیار تصمیم سفارت‌های خارجی یا قدرت‌های خارجی نیست.»

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی نیز که به تازگی سفری به روسیه داشته اقدام دو سفیر را «دور از ادب دیپلماتیک و نامناسب» دانسته و تهدید کرده اگر هر دو «به طور رسمی» بابت اقدام انجام شده عذرخواهی نکنند، «واکنش قاطع دیپلماتیک ضروری خواهد بود».

در این بین عبدالله گنجی، مدیرمسئول روزنامه جوان، وابسته به سپاه پاسداران به صندلی خالی مانده آمریکا توجه کرده و پرسیده است: «صندلی آمریکا را هم خالی گذاشتند، چه پیامی را می خواهند منتقل کنند؟»

XS
SM
MD
LG