لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۷

روسیه می‌گوید از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان «حمایت کامل» می‌کند


عکسی از دیدار ماه گذشته رئیس جمهوری روسیه و ولیعهد عربستان در حاشیه نشست گروه ۲۰ خبرساز شده بود.
عکسی از دیدار ماه گذشته رئیس جمهوری روسیه و ولیعهد عربستان در حاشیه نشست گروه ۲۰ خبرساز شده بود.

روسیه می گوید که ایالات متحده نباید در مورد این که چه کسی قرار است بر تخت سلطنت در عربستان سعودی تکیه کند، دخالتی داشته باشد. همچنین یک مقام ارشد روسیه گفته است که از محمد بن سلمان، ولیعهد فعلی عربستان سعودی که به خاطر پرونده قتل یک روزنامه نگار زیر فشار است، به طور کامل حمایت می‌کند.

به گزارش روز چهارشنبه پنجم دی ماه خبرگزاری بلومبرگ، میخائیل بوگدانوف نماینده ویژه روسیه در خاورمیانه، در مسکو گفت: «ما مخالف هرگونه دخالت در امر جانشینی در خاندان سلطنتی عربستان سعودی هستیم. این حوزه‌ای است که به خود مردم و رهبری عربستان مربوط است.»

او افزود: «پادشاه عربستان تصمیمی گرفته است و من نمی‌دانم چطور یکی در آمریکا می‌خواهد تعیین و تکلیف کند که حالا و یا آینده، چه کسی باید بر تخت سلطنت تکیه بزند.»

قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار شهروند عربستان سعودی، در کنسولگری عربستان در ترکیه، واکنش‌های زیادی در پی داشته و شماری از قانونگذاران آمریکایی، خواستار واکنش نشان دادن ایالات متحده به عربستان سعودی هستند.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه، پیشتر و در جریان گفت‌وگویی در شبکه تلویزیونی فاکس نیوز، گفته بود که محمد بن سلمان جانشین مناسبی نیست. سناتور گراهام محمد بن سلمان را «بدون صلاحیت» و «افسار گسیخته» معرفی کرده بود.

عربستان سعودی هر گونه دست داشتن محمد بن سلمان در دستور برای کشتن جمال خاشقجی را رد کرده است. سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا – سی‌آی‌ای – در نتیجه‌گیری خود به مجلس سنا گفته بود که ولیعهد عربستان از این عملیات مطلع بوده است.

پس از اعلام گزارش سی‌آی‌ای به شماری از سناتورها، سناتور گراهام گفته بود: «این گزارش سی‌آی‌ای تایید کرد که محمد بن سلمان دستور قتل خاشقجی را داده است.»

او افزوده بود: «تا زمانی که محمد بن سلمان در قدرت است، نمی توانم از فروش سلاح به عربستان دفاع کنم.»

جمال خاشقجی دوم اکتبر امسال (دهم مهرماه) وارد کنسولگری عربستان در ترکیه شد و دیگر دیده نشد. نیروهای اطلاعاتی ترکیه گفتند آقای خاشقجی در کنسولگری کشته شده و بعد جسدش مثله و ناپدید شده است.

سنای ایالات متحده پیشتر دو قطعنامه تصویب کرده که یکی از آنها خواهان پایان بخشیدن به حمایت نظامی از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن است و دیگری محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، را مسئول قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، معرفی می‌کند.

عربستان سعودی این اتهام را رد کرده و خواهان جلوگیری از دخالت در امور داخلی آن کشور شده است.

میخائیل بوگدانوف در پاسخ به این که آیا محمد بن سلمان را جانشین درستی برای پدرش می‌داند، گفت: «بله البته. ما با سعودی‌ها در تماس هستیم و هیچ مشکلی نمی‌بینیم.»

گزارش بلومبرگ می‌گوید که در سایه پرونده قتل جمال خاشقجی و موضعی که شماری از سیاستمداران آمریکایی گرفته‌اند، برخی تحولات در خاندان سلطنتی عربستان دیده شده است.

رویترز پیشتر گزارش داده بود که پرنس احمد، برادر محمد بن سلمان، در ماه اکتبر از لندن به عربستان سعودی بازگشت و این گمانه زنی را مطرح کرد که ممکن است او به جای ولیعهد برگزیده شود. به گزارش رویترز شماری از مقامات آمریکایی گفته بودند که از ولیعهدی احمد حمایت خواهند کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG