لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

نمایندگان سنا به توقف حمایت آمریکا از ائتلاف عربستان در جنگ یمن رأی دادند


لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه، در یک نشست خبری گفت کشورهایی که خواهان خرید سلاح از ایالات متحده هستند «باید برخی تعهدها» را بپذیرند.
لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه، در یک نشست خبری گفت کشورهایی که خواهان خرید سلاح از ایالات متحده هستند «باید برخی تعهدها» را بپذیرند.

مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه به طرحی رأی مثبت دادند که به دولت ایالات متحده توصیه می‌کند کمک‌‌های خود را در حمایت از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن منتوقف کند.

۵۶ سناتور به طرح مذکور رأی مثبت دادند و ۴۱ سناتور با آن مخالفت کردند.

موضوع ادامه بررسی طرح پیشتر با ۶۰ رای موافق در برابر ۳۹ رای مخالف تصویب شده بود. گرچه اکثریت مجلس سنا در اختیار جمهوریخواهان است، اما رای مثبت ۱۱ عضو جمهوریخواه، راه را برای تصویب این مساله باز کرده بود.

دونالد ترامپ، رییس‌ جمهوری ایالات متحده، پیش از این از نمایندگان خواسته بود که با ادامه کمک به عربستان سعودی در جنگ یمن موافقت کنند. او تهدید کرده بود هر طرحی در مخالفت با این مساله را وتو خواهد کرد.

با رای مثبت نمایندگان مجلس سنا برای ادامه بررسی موضوع، این احتمال وجود دارد که طرح قطع حمایت نظامی از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن تصویب شود.

لیندزی گراهام، سناتور جمهوریخواه، در یک نشست خبری گفت کشورهایی که خواهان خرید سلاح از ایالات متحده هستند «باید برخی تعهدها» را بپذیرند. او اضافه کرده است که محمد بن سلمان،‌ ولیعهد عربستان سعودی، فردی «سمی، ضعیف و متقلب است که نمی‌توانم تصور کنم من بتوانم تا زمانی که او در قدرت باشد با عربستان رابطه داشته باشم، مگر این که تغییری در آنجا روی دهد.»

ابتدای آذر ماه سال جاری هم سنای آمریکا قطعنامه ای را برای تصویب نهایی پیش برد که خواهان توقف حمایت نظامی آمریکا از ائتلاف عربستان سعودی در جنگ علیه حوثی‌های تحت حمایت تهران در یمن است.

جنگ داخلی یمن از سال ۲۰۱۴ آغاز شد و پس از فتح صنعا، پایتخت این کشور، به‌ دست حوثی‌ها، ائتلاف عربی به‌ رهبری عربستان سعودی هم وارد این جنگ شد.

طی سال‌های اخیر، در نتیجه این جنگ هزاران نفر، از جمله شهروندان غیرنظامی، کشته و میلیون‌ها نفر در معرض خطر مرگ ناشی از گرسنگی و قحطی قرار دارند. سازمان ملل متحد در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است که در یمن هر هفته دست‌کم ۱۲۳ نفر جان خود را از دست می‌دهند.

شبه‌نظامی‌های شیعه حوثی در یمن مورد حمایت ایران هستند و به همین دلیل از جنگ یمن به‌عنوان جنگ نیابتی میان ایران و عربستان یاد می‌شود. اما مسئولان جمهوری اسلامی حمایت مالی و تسلیحاتی از حوثی‌ها را رد می‌کنند.

پرزیدنت ترامپ پیشتر هشدار داده است هرگونه تغییر رفتار آمریکا با عربستان، فشارها علیه تهران را به خطر می اندازد.

نمایندگان سنا پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی، که در کنسولگری عربستان در ترکیه به قتل رسیده است، خواستار مجازات ریاض هستند.

چند هفته پیش جینا هسپل رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به رهبران سنا در مورد پرونده قتل جمال خاشقجی گزارش داد. پس از این جلسه رند پال، سناتور جمهوریخواه خواستار آن شد که اطلاعات مربوط به نقش ولیعهد سعودی در قتل خاشقجی با همه سناتورها در میان گذاشته شود و این اطلاعات محدود به گروه خاصی از سناتورها نشود.

سناتور جمهوریخواه لیندزی گراهام نیز پس از جلسه گفت، گزارش سیا تایید کرد که محمد بن سلمان دستور قتل خاشقجی را داده است. وی گفت تا زمانی که محمد بن سلمان در قدرت است، او نمی‌تواند از فروش سلاح به عربستان دفاع کند.

دولت آمریکا می‌گوید مستندی درباره نقش محمد بن سلمان در قتل جمال خاشقجی در حال حاضر وجود ندارد و بررسی‌ها ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG