لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۶

گزارش رئیس سیا از پرونده خاشقجی؛ سناتورها می‌گویند ولیعهد سعودی در قتل دست داشته است


جینا هسپل - آرشیو
جینا هسپل - آرشیو

جینا هسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز سه شنبه به رهبران سنا در مورد پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، گزارش داد.

جمال خاشقجی که در آمریکا در تبعید خودخواسته به سر می برد، اکتبر گذشته پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه کشته شد.

جینا هسپل با گروه کوچکی از سناتورها، از جمله رئیس کمیته امنیت ملی سنا، دیدار کرد.

سناتورهای هر دو حزب از عدم حضور جینا هسپل در یک جلسه پیشین که پشت درهای بسته در مورد قتل خاشقجی برگزار شد، خشمگین بودند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و جیم متیس وزیر دفاع آمریکا سعی داشته اند تا سناتورها را از تنبیه کردن عربستان از طریق محدود کردن حمایت آمریکا از جنگ تحت رهبری عربستان در یمن، منصرف کنند.

رند پال، سناتور جمهوری‌خواه که بارها از اقدامات عربستان انتقاد کرده است، در سخنانی خواستار این شد که اطلاعات در مورد نقش ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی با همه سناتورها در میان گذاشته شود و این اطلاعات محدود به گروه خاصی از سناتورها نشود.

باب کورکر، یک سناتور دیگر جمهوری‌خواه، نیز روز سه شنبه پس از گزارش سیا در سخنانی گفت که اگر در مورد قتل خاشقجی دادگاهی با حضور هیئت منصفه برگزار شود، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در «۳۰ دقیقه» به جرم قتل محکوم شناخته خواهد شد.

لیندزی گراهام، یک سناتور جمهوری‌خواه دیگر، نیز پس از جلسه گفت که گزارش سیا تایید کرد که محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی، دستور قتل خاشقجی را داده است.

سناتور گراهام گفت تا زمانی که محمد بن سلمان در قدرت است، او نمی تواند از فروش سلاح به عربستان دفاع کند. لیندزی گراهام با اشاره به جایگاه ارزش های آمریکایی در جهان، محمد بن سلمان را دیوانه خواند و گفت که او به روشنی منطقه را بی ثبات کرده است.

لیندزی گراهام به خبرنگاران گفت که روش وحشیانه استفاده شده برای قتل خاشقجی - که او نمی تواند آن را با خبرنگاران در میان بگذارد - نشان می دهد که محمد بن سلمان چگونه فردی است.

بنا بر گزارش های قبلی رسانه های آمریکایی، سازمان سیا نتیجه گرفته است که قتل خاشقجی به دستور محمد بن سلمان انجام شده است؛ اما مقامات عربستان این موضوع را رد کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG