لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۴

واشنگتن پست: برخی مقالات جمال خاشقجی با پیشنهاد قطری‌ها نوشته می‌شد


جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی دوم اکتبر سال جاری پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه کشته شد.
جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی دوم اکتبر سال جاری پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه کشته شد.

واشنگتن پست در یک گزارش اعلام کرد که مدیر اجرایی یک موسسه قطری پیشنهاداتی درباره نوشتن برخی مقالات درباره عربستان در این رسانه آمریکایی به جمال خاشقجی می‌داد.

روزنامه واشنگتن پست در گزارشی درباره ماه‌های پایانی زندگی جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستانی نوشت: دشوارترین موضوع درباره زندگی جمال خاشقجی،‌ روزنامه‌نگار منتقد سعودی ارتباطش با موسسه قطری بوده است.

این در حالی است که دبیران بخش تحلیل واشنگتن پست که از بخش خبری این روزنامه مستقل عمل می‌کند، گفته‌اند، آنها از این ارتباطات و تلاش‌های موسسه قطری هیچ اطلاعی نداشته‌اند.

این روزنامه نگار عربستانی که در آمریکا در تبعید خودخواسته به سر می برد و برای روزنامه واشنگتن پست مطلب می نوشت، دوم اکتبر سال جاری پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه کشته شد.

واشنگتن پست در گزارش اخیر خود از روابط بین خاشقجی با قطری‌ها پرده برداشته و اعلام کرده است که حتی پیشنهاداتی درباره نوشتن برخی مقالات درباره عربستان در رسانه آمریکایی به او داده می‌شده است.

براساس این گزارش و با بررسی پیامک‌های بین خاشقجی با «مگی‌میچل سالم»، مدیر اجرایی موسسه بین المللی قطر، مشخص شد که خانم میچل بعضی زمان‌ها درباره نوشتن مقالات به خاشقجی پیشنهاداتی می‌داده و او را تشویق می‌کرده تا موضعی شدید علیه عربستان بگیرد.

مگی میچل سالم دیپلمات سابق آمریکایی است که به گفته خود از سال ۲۰۰۲ با خاشقجی رابطه دوستی داشته است. خانم میچل گفت که تنها به عنوان یک دوست و در جهت موفقیت آمریکا به او کمک می‌کرده است.

هنوز مشخص نیست که عربستان سعودی از روابط جمال خاشقجی و این موسسه قطری مطلع بوده یا خیر.

اما روزنامه واشنگتن پست در ادامه این گزارش نوشت که جمال خاشقجی به زبان انگلیسی تسلط کامل نداشته و به همین دلیل از یک مترجم و پژوهشگر استفاده می‌کرده که در استخدام این موسسه قطری بوده است.

در این گزارش آمده است، جمال خاشقجی در سپتامبر ۲۰۱۷ زمانی که شروع به انتشار مقالاتی در واشنگتن پست کرده بود، در نظر داشت برای طرح پیشنهادی خود درباره ایجاد یک اندیشکده با هدف ارائه وجهه بهتری از دولت عربستان در واشنگتن، بودجه‌ دو میلیون دلاری از سوی دولت عربستان دریافت کند.

گزارش اخیر روزنامه واشنگتن پست در شرایطی منتشر شده که چندی پیش، مجله تایم تصویر جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی را که در کنسولگری عربستان در استانبول به طرز فجیعی کشته شد، روی جلد خود منتشر کرد و کنار آن نوشت «پاسداران و جنگ علیه حقیقت.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG