لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۸

تصویب دو قطعنامه در سنای آمریکا علیه عربستان سعودی؛ توصیه به توقف حمایت از ریاض در جنگ یمن


برنی سندرز که یکی از بانیان طرح چنین قطع‌نامه‌ای در مجلس سنا بود، پس از پایان رای‌گیری گفت این «لحظه‌ای تاریخی» است. 
برنی سندرز که یکی از بانیان طرح چنین قطع‌نامه‌ای در مجلس سنا بود، پس از پایان رای‌گیری گفت این «لحظه‌ای تاریخی» است. 

سنای ایالات متحده پنجشنبه شب دو قطعنامه را تصویب کرد که یکی از آنها خواهان پایان بخشیدن به حمایت نظامی از ائتلاف به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن است و دیگری محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، را مسئول قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی معرفی می‌کند.

براساس گزارش آسوشیتدپرس، سنای آمریکا قطعنامه غیرالزام‌آوری را تصویب کرده است که براساس آن به دولت دونالد ترامپ توصیه می‌کند حمایت نظامی و تسلیحاتی از ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن را متوقف کند.

این قطعنامه با ۵۶ رای موافق در برابر ۴۱ رای مخالف تصویب شده است.

برنی سندرز که یکی از بانیان طرح چنین قطعنامه‌ای در مجلس سنا بود، پس از پایان رای‌گیری گفت این «لحظه‌ای تاریخی» است.

پیش از این دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، تهدید کرده بود که هر مصوبه‌ای برای توقف کمک آمریکا به عربستان را وتو خواهد کرد.

سناتورها پنجشنبه قطعنامه ای را تصویب کردند که از رییس جمهوری میخواهد هر همکاری نظامی با ریاض مرتبط با جنگ یمن را ظرف ۳۰ روز قطع کند مگر برای جنگ با القاعده.

جنگ داخلی یمن از سال ۲۰۱۴ آغاز شد و پس از فتح صنعا، پایتخت این کشور به‌ دست حوثی‌ها، ائتلاف عربی به‌ رهبری عربستان سعودی هم وارد این جنگ شد.

طی سال‌های اخیر، در نتیجه این جنگ هزاران نفر، از جمله شهروندان غیرنظامی، کشته و میلیون‌ها نفر در معرض خطر مرگ ناشی از گرسنگی و قحطی قرار دارند. سازمان ملل متحد در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است که در یمن هر هفته دست‌کم ۱۲۳ نفر جان خود را از دست می‌دهند.

شبه‌نظامی‌های شیعه حوثی در یمن مورد حمایت ایران هستند و به همین دلیل از جنگ یمن به‌عنوان جنگ نیابتی میان ایران و عربستان یاد می‌شود. اما مسئولان جمهوری اسلامی حمایت مالی و تسلیحاتی از حوثی‌ها را رد می‌کنند.

پرزیدنت ترامپ پیشتر هشدار داده است هرگونه تغییر رفتار آمریکا با عربستان، فشارها علیه تهران را به خطر می اندازد.

قطعنامه دوم

در قطعنامه دیگری که از سوی سنای آمریکا تصویب شده، از ولیعهد عربستان سعودی به عنوان عامل قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی یاد شده است.

این قطعنامه از حکومت عربستان سعودی می‌‌خواهد تضمین‌های لازم را برای انجام اقدام‌های مناسب درباره قتل روزنامه‌نگار واشنگتن‌پست انجام خواهد داد.

این قطعنامه از سوی باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا و میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنا تهیه شده است. مک‌کانل با اشاره به این‌که آنها خواهان حفظ همکاری با عربستان سعودی هستند، گفت اعضای سنا درباره قتل جمال خاشقجی نگرانی‌های زیادی دارند.

اعضای سنا پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی که در کنسولگری عربستان در ترکیه به قتل رسیده است، خواستار مجازات ریاض هستند.

چند هفته پیش جینا هسپل رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) به رهبران سنا در مورد پرونده قتل جمال خاشقجی گزارش داد. پس از این جلسه رند پال، سناتور جمهوریخواه خواستار آن شد که اطلاعات مربوط به نقش ولیعهد سعودی در قتل خاشقجی با همه سناتورها در میان گذاشته شود و این اطلاعات محدود به گروه خاصی از سناتورها نشود.

لیندزی گراهام سناتور جمهوریخواه نیز پس از جلسه گفت، گزارش سیا تایید کرد که محمد بن سلمان دستور قتل خاشقجی را داده است.

وی گفت تا زمانی که محمد بن سلمان در قدرت است، او نمی‌تواند از فروش سلاح به عربستان دفاع کند.

دولت آمریکا می‌گوید مستندی درباره نقش محمد بن سلمان در قتل جمال خاشقجی در حال حاضر وجود ندارد و بررسی‌ها ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG