لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۰

انتقاد سناتورهای آمریکایی از نقش بن‌سلمان در قتل جمال خاشقجی


این بیانیه علیه بن‌سلمان را سناتورهایی از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات امضا کرده‌اند
این بیانیه علیه بن‌سلمان را سناتورهایی از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات امضا کرده‌اند

برخی نمایندگان مجلس سنای آمریکا از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، با صدور بیانیه‌ای به انتقاد از نقش محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در قتل جمال خاشقچی روزنامه‌نگار کشته شده در ترکیه پرداختند.

لیندسی گراهام، مارک روبیو و تاد یانگ از جمله سناتورهای عضو حزب جمهوری‌خواه و داین فاینستاین، اد مارکی و کریس کونز از دموکرات‌هایی هستند که این بیانیه را امضا کرده‌اند.

این سناتورها ضمن انتقاد از نقش محمد بن سلمان در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی که در کنسولگری این کشور در استانبول ترکیه به قتل رسید، به پرونده حقوق‌بشری عربستان سعودی و نقش این کشور در جنگ یمن هم اشاره کرده‌اند.

بیانیه این سناتورها یک روز پس از دیدار جمعی از رهبران سنا با جینا هسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) منتشر شده است. رییس سیا به رهبران سنا در مورد پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، گزارش داده بود.

جمال خاشقجی که در آمریکا در تبعید خودخواسته به سر می برد، اکتبر گذشته پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه کشته شد.

پس از این جلسه رند پال، سناتور جمهوری‌خواه که بارها از اقدامات عربستان انتقاد کرده است، در سخنانی خواستار این شد که اطلاعات در مورد نقش ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی با همه سناتورها در میان گذاشته شود و این اطلاعات محدود به گروه خاصی از سناتورها نشود.

باب کورکر، یک سناتور دیگر جمهوری‌خواه، نیز روز سه شنبه پس از گزارش سیا در سخنانی گفت که اگر در مورد قتل خاشقجی دادگاهی با حضور هیئت منصفه برگزار شود، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در «۳۰ دقیقه» به جرم قتل محکوم شناخته خواهد شد.

لیندزی گراهام، یک سناتور جمهوری‌خواه دیگر، نیز پس از جلسه گفت که گزارش سیا تایید کرد که محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی، دستور قتل خاشقجی را داده است. سناتور گراهام گفت تا زمانی که محمد بن سلمان در قدرت است، او نمی‌تواند از فروش سلاح به عربستان دفاع کند. لیندزی گراهام با اشاره به جایگاه ارزش های آمریکایی در جهان، محمد بن سلمان را دیوانه خواند و گفت که او به روشنی منطقه را بی ثبات کرده است.

بنا بر گزارش‌های قبلی رسانه های آمریکایی، سازمان سیا نتیجه گرفته است که قتل خاشقجی به دستور محمد بن سلمان انجام شده است؛ اما مقامات عربستان این موضوع را رد کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG