لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۶

انتقاد مسکو از کنگره آمریکا برای تحریم روسیه و کمک به اوکراین


سرگئی ریابکوف معاون وزارت خارجه روسیه
سرگئی ریابکوف معاون وزارت خارجه روسیه

در آستانه دیدار روز دوشنبه وزیران خارجه ایالات متحده و روسیه در ایتالیا، مسکو درباره وضع تحریم‌های جدید علیه آن کشور بر سر بحران اوکراین هشدار داد.

سرگئی ریابکوف معاون وزارت خارجه روسیه، روز شنبه، آنچه که «تمایلات ضدروسی» در واشنگتن خواند را مسئول ارائه لایحه جدیدی که ارسال کمک‌های نظامی به کی‌یف و همینطور اعمال تحریم‌های سنگین‌تر علیه مسکو را تسهیل می‌کند، دانست.

لایحه مورد اشاره، که به اتقاق آرا در سنای آمریکا به تصویب رسید، اجازه می‌دهد ۳۵۰ میلیون دلار جنگ‌افزار و تجهیزات نظامی برای اوکراین فرستاده شود و همزمان تحریم‌های جدیدی بر صادرکنندگان عمده روسیه برقرار شود.

این لایحه، که قانون حمایت از آزادی اوکراین نامیده می‌شود، به مجلس نمایندگان نیز برای تصویب، ارسال شده است.

انتظار می‌رود سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، در دیدار روز دوشنبه خود با جان کری وزیر خارجه آمریکا در شهر رم ایتالیا، درباره این موضوع گفتگو کند.

وزارت امور خارجه روسیه روز گذشته در بیانیه‌ای، ماهیت لایحه کنگره آمریکا را «مقابله جویانه» دانست و گفت معنای آن «باجگیری» بوده و ادعا کرد تصویب آن، هر گونه شانسی برای تلاش‌های مشترک به منظور پایان دادن به بحران در اوکراین را از بین خواهد برد.

کی‌یف و دولت‌های غربی حامی آن، مسکو را به حمایت مستقیم از شورشیان شرق اوکراین که خواهان جدایی از کی‌یف هستند متهم می‌کنند. کرملین این اتهام را رد کرده و می‌گوید سربازان روسی که در کنار شورشیان اوکراینی می‌جنگند، داوطلبانه اقدام به این کار می‌کنند.

XS
SM
MD
LG