لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۱

مرکل: توجیهی برای درگیری روسیه در شرق اوکراین وجود ندارد


آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان روز چهارشنبه گفت ادامه تحریم ها علیه روسیه چاره ناپذیر است و برای عبور از بحران اوکراین به شکیبائی و پشتکار نیاز است.

مرکل، که در جلسه پارلمان در برلن سخن می گفت، اظهار داشت هیچ بهانه یا توجیهی برای اقدام روسیه در انضمام کریمه به خاک روسیه وجود ندارد و هیچ چیزی درگیری مستقیم یا غیر مستقیم روسیه در شرق اوکراین را توجیه نمی کند.

در این میان، فرمانده ارشد نظامی ناتو می گوید شمار بزرگی از سربازان روسیه هنوز در شرق اوکراین فعال هستند و از جدائی خواهانی که با نیروهای دولت می جنگند ، حمایت می کنند.

ژنرال فیلیپ بریدلاو روز چهارشنبه در کیف در پی ملاقات با مقامات ارشد اوکراین به خبرنگاران گفت سربازان روسیه بیشتر در آموزش، راهنمائی و کمک به جدائی خواهان درگیر هستند، و در عملیات رزمی دیده نمی شوند.

او گفت آمریکا همچنان به حمایت مالی، تجهیزاتی و تخصصی از اوکراین، بگونه ای که بتواند بهتر به وضع در شرق کشور پاسخ دهد، متعهد است

ژنرال بریدلاو با این حال ابراز نگرانی کرد که نیروهای جدائی خواه قادر شوند با حمایت روسیه در صدد تصرف نواحی بیشتری در امتداد خط تماس با نیروهای دولتی برآیند.

مسکو بارها هرگونه درگیری نظامی در اوکراین را تکذیب کرده است و می گوید سربازان روسی که در کنار شورشیان دیده می شوند ، داوطلب هستند.

بریدلاو همچنین نسبت به آنچه آنرا میلیتاریزه کردن شبه جزیره کریمه توسط مسکو نامید هشدار داد و گفت روسیه ممکن است از آن برای گسترش کنترل خود بر تمام منطقه دریای سیاه استفاده کند.

او گفت ناتو مراقب علائمی است که نشان دهد روسیه ممکن است بخشی از زرادخانه اتمی خود را به کریمه منتقل کند.

وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه گفت ۱۴ فروند جت جنگی را به شبه جزیره کریمه فرستاده است.

XS
SM
MD
LG