لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۲

روسیه با پهپادهای ساخت ایران به اوکراین حمله کرد


Drones attack in Kyiv
Drones attack in Kyiv

روسیه روز چهارشنبه، موجی از پهپادهای انفجاری ساخت ایران را در کی‌یف پرتاب کرد. این دومین حمله از این دست به اوکراین در چند روز اخیر بود و به آرامش سه هفته‌ای پس از اتمام دور قبلی حملات پهپادی پایان داد.

تحلیلگران در این مدت حدس می‌زدند که روسیه در استفاده از این پهپادها با مشکل روبه‌رو شده است، اکنون اما با فرض برطرف شدن این مشکل، مشخص نیست کرملین تا چه زمانی می تواند چنین حملاتی را انجام دهد.

مقامات اوکراین و کارشناسان نظامی گفته‌اند که توقف استفاده از پهپادها می‌تواند به این معنی باشد که این دستگاه‌ها در هوای مرطوب و دمای زیر صفر اوکراین دچار اختلال شده‌اند.

حمله روز چهارشنبه اما حاکی از آن بود که اگر چنین نقصی هم وجود داشته، اکنون احتمالا رفع شده است.

به گفته مقامات اوکراینی، پدافند هوایی این کشور موفق شد تمام سیزده پهپاد انفجاری شاهد، ساخت ایران را که در کیف و مناطق اطراف آن پرتاب شد، سرنگون کند. به گفته مقامات هنوز گزارشی از تلفات جانی در دست نیست، اما ریزش آوار به دو ساختمان دولتی و حداقل چهارخانه آسیب رسانده است.

پهپادها در مقایسه با موشک ها، بسیار کندتر هستند و راحت‌تر سرنگون می‌شوند. آنها کلاهک‌های کوچک‌تری حمل می‌کنند، غالباً برد کوتاه‌تر و دقت کمتری دارند، همچنین بسیار ارزان‌تر هستند و به ارتش اجازه می‌دهند ده‌ها یا حتی صدها عدد از آن‌ها را با هدف تحت تاثیر قرار دادن پدافند هوایی شلیک کند.

هنوز مشخص نیست که روسیه تا چه مدت می‌تواند استفاده از این پهپادها را ادامه دهد.

کایرلو بودانوف، رئیس اطلاعات نظامی اوکراین، در ماه اکتبر گفت که روسیه حدود «یک‌هزار و هفتصد» پهپاد از همه نوع به ایران سفارش داده و بیش از «سیصد» عدد از آنها را استفاده کرده است، اما مشخص نیست که تحویل آنها با چه سرعتی انجام می‌شود.

XS
SM
MD
LG