لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۳

اسرائیل اطلاعاتی درباره انتقال تسلیحات ایران به روسیه را به مقامات ارشد ناتو ارائه کرده است


وبسایت اکسیوس، گزارش داد: اسرائیل در هفته‌های اخیر، اطلاعاتی درباره انتقال تسلیحات ایران به روسیه را به سفارت‌خانه‌های خود در ده‌ها کشور غربی و مقامات ارشد ناتو، ارائه کرده است.

مقامات اسرائیلی گفته‌اند که سفیر اسرائیل در مسکو هفته گذشته، این موضوع را با معاون وزیر خارجه روسیه در میان گذاشت و نگرانی های اسرائیل را مطرح کرد.

سفیر اسرائیل نیز در ناتو پرونده انتقال پهپادهای ایران و انتقال احتمالی موشک‌های بالستیک این کشور به روسیه را در اختیار معاون دبیرکل ناتو قرار داد.

یک دیپلمات ارشد اسرائیلی نیز در همین راستا به بروکسل سفر کرد تا در مقر اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا، جلسات توجیهی در این باره برگزار کند.

گفتنی است بر اساس گزارشی که روز سه‌شنبه توسط یک گروه تحقیقاتی تسلیحاتی منتشر شد، پهپادهای ایرانی که روسیه از آنها برای حمله به اهداف نظامی و غیرنظامیان در اوکراین استفاده می‌کند، با قطعاتی ساخته شده‌اند که تقریباً منحصراً توسط شرکت‌هایی ساخته می‌شوند که مقر آنها در ایالات متحده، اروپا و آسیا است.

به گزارش نیویورک‌تایمز و با استناد به این تحقیق بسیاری از قطعاتی که محققان بررسی کردند، از جمله نیمه‌هادی‌ها و سایر قطعات الکترونیکی پیشرفته، دارای علامت‌هایی بودند که نشان می‌داد در سال‌های اخیر تولید شده‌اند، زمانی که ایران تحت تحریم‌های بین‌المللی بوده است.

بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد که یک موشک هدایت‌شونده با پهپاد در ماه مه ساخته شده است.

این که چگونه قطعات سر از ایران درآورده‌اند نامشخص است. علامتهای روی قطعات معمولاً نشان‌دهنده شرکتی است که قطعه را فروخته است، اما نه لزوماً سال یا محل ساخت.

ایران از زمانی که روسیه در فوریه به اوکراین حمله کرد، تامین تجهیزات نظامی روسیه را رد کرده است، اما یافته‌های این گروه این ادعا را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG