لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

روسیه بار دیگر با پهپادهای ایرانی به تاسیسات برق اوکراین حمله کرد


لاشه یک پهپاد ایرانی ساقط‌شده از سوی ارتش اوکراین.
لاشه یک پهپاد ایرانی ساقط‌شده از سوی ارتش اوکراین.

مقامات اوکراین می‌گویند در حمله روسیه به دو تاسیسات انرژی که با استفاده از پهپادهای ساخت ایران صورت گرفت، برق تمام زیرساخت‌های غیرحیاتی در بندر اودسا قطع شد و یک و نیم میلیون نفر بدون برق ماندند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در سخنرانی ویدیویی شنبه شب خود وضعیت در منطقه اودسا را «بسیار دشوار» خواند. به گفته او، ضربه‌های سختی به تاسیسات برق اودسا وارد شده و اتصال مجدد برق روزها طول خواهد کشید.

مسکو از ماه اکتبر زیرساخت‌های انرژی اوکراین را با امواج گسترده حملات موشکی و پهپادی هدف قرار داده است.

زلنسکی در بخش دیگری از سخنانش گفت نروژ ١٠٠ میلیون دلار برای کمک به بازسازی شبکه انرژی اوکراین اختصاص داده است.

سرهی براتچوک، سخنگوی اداره منطقه‌ای اودسا، گفت که برق برای جمعیت شهر «در روزهای آینده» وصل خواهد شد، اما بازسازی کامل شبکه‌ها ممکن است دو تا سه ماه طول بکشد.

براتچوک ضمن تکذیب درخواست از ساکنان منطقه اودسا برای تخلیه منازل‌شان، به نقل از سرویس‌های امنیتی اوکراین گفت یک پست فیسبوکی اداره منطقه که به برخی افراد توصیه می‌کرد تخلیه منطقه را مد نظر قرار دهند، بخشی از «جنگ ترکیبی» روسیه بوده است.

پست مزبور از فیسبوک حذف شده است.

اودسا قبل از حمله ۲۴ فوریه که روسیه آن را «عملیات نظامی ویژه» برای «نازی زدایی» همسایه کوچکتر خود می‌نامد، بیش از یک میلیون نفر جمعیت داشت.

کی‌یف می‌گوید روسیه در ماه‌های اخیر صدها پهپاد شاهد-۱۳۶ ساخت ایران را به سمت اهدافی در اوکراین روانه کرده است و این حملات را به دلیل تاثیر مخرب آنها بر زندگی غیرنظامیان، «جنایات جنگی» توصیف می‌کند. مسکو مدعی است حملاتش از نظر نظامی «مشروع» است و غیرنظامیان را هدف قرار نمی‌دهد.

دفتر دادستان کل اوکراین اعلام کرد دو تاسیسات برق در منطقه اودسا مورد اصابت پهپاد شاهد-۱۳۶ قرار گرفتند.

نیروهای مسلح اوکراین در فیس‌بوک اعلام کردند که ۱۵ پهپاد اهدافی را در مناطق جنوبی اودسا و میکولایف هدف قرار دادند و ١٠ فروند سرنگون شده است.

تهران فروش پهپادها به مسکو را تکذیب می‌کند. کی‌یف و متحدان غربی آن می‌گویند که این یک دروغ است.

وزارت دفاع بریتانیا روز شنبه ١٩ آذر اعلام کرد که بر این باور است حمایت نظامی ایران از روسیه از جمله تحویل احتمالی موشک‌های بالستیک احتمالا در ماه‌های آینده افزایش خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG