لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۱

برد موشکها کاهش می‌يابد؛ اسرائیل از تلاش ایران برای فرار از بازگشت تحریم‌ها خبر داد


به گفته چهار مقام ارشد اسرائیل ایران از بیم واکنش بین‌المللی قصد دارد برد موشک‌هایی را که بناست برای جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار دهد، محدود کند.

به گزارش پایگاه خبری اکسیوس، تحویل موشک‌های بالستیک ایران به روسیه می‌تواند ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل و فعال شدن مکانیزم ماشه (بازگشت سریع) باشد که در این صورت باعث بازگشت خودکار تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران خواهد شد. چنین وضعیتی برای ایران مشکل‌ساز خواهد بود.

مقام‌های اسرائیلی نگرانند که روسیه موتورهای موشک‌های دوربرد خود را در اختیار ایران قرار دهد که ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود. این کشور همچنین نگران است که مسکو به تهران اجازه دهد که آزادی عمل بیشتری در سوریه برای حمله به اسرائیل و نیروهای آمریکایی در منطقه، داشته باشد.

ایران در ابتدا، ارسال هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) به روسیه را رد کرد، اما ماه گذشته اذعان کرد که این تسلیحات را قبل از شروع جنگ به روسیه تحویل داده است.

چهار مقام اسرائیلی گفتند که فشارهای بین‌المللی به طور کامل تهران را از برنامه‌ریزی برای ارسال موشک‌ها به روسیه منصرف نکرده و ایران قصد دارد به زودی تحویل این موشک‌ها را آغاز کند.

الکساندر فومین، معاون وزیر دفاع روسیه، به همراه یک هیات نظامی در سوم دسامبر به تهران سفر کرد.

مقام‌های اسرائیلی می‌گویند که برای کاهش تبعات بین‌المللی و عدم نقض قطعنامه شورای امنیت، ایران قصد دارد فقط موشک‌هایی با برد کمتر از «سیصد کیلومتر» را به روسیه بدهد و موشک‌های دیگر را اصلاح کند، تا بدین صورت در پارامترهای مجاز در قطعنامه بماند.

XS
SM
MD
LG