لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۶

گزارش واشنگتن پست از همکاری پهپادی ایران و روسیه؛ قرار است ایران در خاک روسیه پهپاد بسازد


بخشی از یک پهپاد ساقط شده در نزدیکی تأسیسات ذخیره سوخت اوکراین در خارکف، که دولت اوکراین باور دارد متعلق به پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ ساخت ایران است
بخشی از یک پهپاد ساقط شده در نزدیکی تأسیسات ذخیره سوخت اوکراین در خارکف، که دولت اوکراین باور دارد متعلق به پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ ساخت ایران است

دست‌کم سه مقام آگاه به روزنامه واشینگتن‌پست گفته‌اند پس از هفته‌ها حملات گسترده با «پهپادهای ساخت ایران» به شهرهای اوکراین، روسیه و ایران برای ساخت پهپاد در خاک روسیه توافق کرده‌اند.

روز شنبه ۲۸ آبان واشینگتن پست نوشت منابع اطلاعاتی آمریکا و دیگر نهادهای امنیتی غربی می‌گویند با وجود تکذیب‌های ایران و روسیه، مقامات روسی و ایرانی در اوایل نوامبر سال جاری در نشستی در ایران قرارداد ساخت این پهپادها را نهایی کردند و اکنون دو کشور در حال حرکت برای انتقال طرح‌ها و اجزای کلیدی هستند. پیش بینی شده ساخت این پهپاد را ظرف چند ماه آینده شروع کنند.

در هفته های گذشته گزارش شد که ایران بیش از ۴۰۰ پهپاد تهاجمی در اختیار روسیه قرار داده است.

اوکراین در دو هفته اخیر بارها از نقش ایران در حمایت تسلیحاتی روسیه گفته و خواستار برخورد جامعه جهانی با جمهوری اسلامی ایران شده است. حتی روز شنبه زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در دیدار با سوناک نخست وزیر بریتانیا از این کشور خواست که تجهیزات ضدپهپادهای ایران به اوکراین بدهد.

مقامات جمهوری اسلامی ایران بعد از واکنش تند کشورهای غربی همکاری با روسیه برای ارسال پهپاد را تکذیب کردند اما بعد وزیر خارجه ایران گفت تعداد معدودی در گذشته به مسکو انتقاد داده شد. و ولودیمیر زلنسکی٬ رئیس‌جمهوری اوکراین در واکنش به این اظهارات، مقامات جمهوری اسلامی را «دروغ‌گو» خواند.

اتحادیه اروپا تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرده اما واشینگتن پست می‌نویسد رهبران جمهوری اسلامی ایران ممکن است بر این باور باشند که اگر پهپادها به صورت فیزیکی در روسیه مونتاژ شوند، می‌توانند از تحریم‌های جدید جلوگیری کنند.

XS
SM
MD
LG