لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۱

یک تحقیق: قطعات پهپادهای ایرانی صادر شده به روسیه عمدتا ساخت کشورهای غربی هستند


زلنسکی در کنار لاشه یک پهپاد سرنگون شده- سایت ریاست‌جمهوری اوکراین
زلنسکی در کنار لاشه یک پهپاد سرنگون شده- سایت ریاست‌جمهوری اوکراین

بر اساس گزارشی که روز سه‌شنبه توسط یک گروه تحقیقاتی تسلیحاتی منتشر شد، پهپادهای ایرانی که روسیه از آنها برای حمله به اهداف نظامی و غیرنظامیان در اوکراین استفاده می‌کند، با قطعاتی ساخته شده‌اند که تقریباً منحصراً توسط شرکت‌هایی ساخته می‌شوند که مقر آنها در ایالات متحده، اروپا و آسیا است.

به گزارش نیویورک‌تایمز و با استناد به این تحقیق بسیاری از قطعاتی که محققان بررسی کردند، از جمله نیمه‌هادی‌ها و سایر قطعات الکترونیکی پیشرفته، دارای علامت‌هایی بودند که نشان می‌داد در سال‌های اخیر تولید شده‌اند، زمانی که ایران تحت تحریم‌های بین‌المللی بوده است.

بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد که یک موشک هدایت‌شونده با پهپاد در ماه مه ساخته شده است.

این که چگونه قطعات سر از ایران درآورده‌اند نامشخص است. علامتهای روی قطعات معمولاً نشان‌دهنده شرکتی است که قطعه را فروخته است، اما نه لزوماً سال یا محل ساخت.

ایران از زمانی که روسیه در فوریه به اوکراین حمله کرد، تامین تجهیزات نظامی روسیه را رد کرده است، اما یافته‌های این گروه این ادعا را رد می‌کند.

گفتنی است پیش‌تر نیز نشریه آمریکایی «وال استریت ژورنال» گزارش داده بود که اطلاعات جدید به دست آمده از پهپادهای سرنگون‌شده ایرانی در اوکراین نشان می‌دهد که بیشتر قطعات این پهپادها خارجی است.

این روزنامه نوشت که اکثر قطعات استفاده شده در ساخت این پهپادها توسط شرکت‌هایی در آمریکا و اروپا تولید شده‌اند. منابع اطلاعاتی اوکراین برآورد می‌کنند که سه چهارم قطعات مورد استفاده در پهپادهای ایرانی استفاده شده در جنگ روسیه علیه اوکراین ساخت آمریکا باشد.

این درحالی است که مقامات جمهوری اسلامی همواره مدعی شده‌اند که به فناوری تولید بومی پهپاد دست‌ یافته‌اند و پرنده‌های بدون سرنشین تماما ساخت داخل است.

به گفته بازرسان اوکراینی، این یافته‌ها پس از آن به دست آمد که ارتش اوکراین چندین پهپاد از جمله یک پهپاد ایرانی مهاجر-۶ را سرنگون کرد. مأموران، این پهپاد را وسط پرواز هک کردند و به این ترتیب آن را سالم فرود آوردند.

XS
SM
MD
LG