لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۳

اعتراض دو تشکل اصلاح طلب به برخوردهای تازه دولت با مخالفان


اعتراض دو تشکل اصلاح طلب به برخوردهای تازه دولت با مخالفان
اعتراض دو تشکل اصلاح طلب به برخوردهای تازه دولت با مخالفان

مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی، و مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، از تشکل های نزدیک به اصلاح طلبان با صدور بیانیه های جداگانه، «بازداشت» و «حصر غیر قانونی» میرحسین موسوی، مهدی کروبی و همسران آنان را محکوم و به این اقدام اعتراض کردند.

مجمع نمایندگان ادوار مجلس در بیانیه خود، از مردم ایران خواسته است در واکنش به «زندانی کردن رهبران جنبش سبز ملت ایران» به اعتراضات ادامه دهند و «در قبال بازداشت رهبران شجاع، صادق و دلسوز جنبش سبز» ساکت ننشینند و «فرزندان خود» را تنها نگذارند.

مجمع نمایندگان نمایندگان ادوار مجلس که متشکل از شماری از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی است، زندانی کردن میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همسران آنان را « گام دیگری درتکمیل نقض اصول قانون اساسی و قوانین آیین دادرسی» توصیف کرده است.

این مجمع می گوید «دولت کودتایی» با «سیاست های غلط داخلی» و «ماجراجویی های بین المللی»، وضعیت اقتصادی و اجتماعی کشور را در «بحران بی سابقه ای» قرار داده است.

مجمع مدرسین و محققین حوزه علیمه قم: حقوق ملت را به رسمیت بشناسید

در همین حال، سایت کلمه نیز بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علیمه قم را منتشر کرده است که به «حصر رهبران سبز» اعتراض کرده و از دولتمردان خواسته است «تا دیر نشده حقوق شرعی و قانونی ملت را به رسمیت بشناسند» و «زندانیان سیاسی و شخصیت های دلسوز و با سابقه نظام» را آزاد کنند.

این تشکل سیاسی می گوید: «رسانه ای که باید صادقانه و خیرخواهانه افکار و اخبار ملتی را منعکس کند، برنامه هایش را روی اتهام و تهدید و توبیخ کسانی متمرکز کرده است که نه تنها امکان دفاع از خود را ندارند بلکه همواره برای دفاع از آرمان های انقلاب کوشیده اند»

مجمع مدرسین و محققین حوزه علیمه قم که پس از دوم خرداد ۱۳۷۶و پیروزی محمد خاتمی در انتخابات آن سال، توسط روحانیون حامی اصلاحات تشکیل شد می گوید:«چگونه است که همه ی اموال عمومی که از آن همه ی ملت است در اختیار یک فکر و یک جناح است؟»

به گفته این تشکل سیاسی «کدام تحلیلگر هوشمند سیاسی کشف کرده است که همه ی مسئولان طراز اول انقلاب،اکثر اعضای شورای انقلاب،سران دولت های سه دهه نخست انقلاب،یاران نزدیک بنیانگذار انقلاب و... همه خائن وطن فروش،خود باخته و یا فاسد بوده اند؟»

بیانیه های مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی و مجمع مدرسین و محققین حوزه علیمه قم در حالی منتشر می شود که سایت های مخالف دولت، از انتقال میرحسین موسوی و مهدی کروبی و همسران آنان به بازداشتگاه، پس از تظاهرات مخالفان در ۲۵ بهمن ماه امسال خبر می دهند. اما مقامات دولتی می گویند سران معترض را به زندان منتقل نکرده اند.

در واکنش به انتشار اخبار مربوط به حصر و زندانی کردن میرحسین موسوی و مهدی کروبی، تهران و چندین شهر بزرگ دیگر ایران در تاریخ دهم اسفند ماه، شاهد تظاهرات معترضان و برخورد نیروهای امنیتی با آنان بود.

تکذیب انتقال مهدی کروبی و میرحسین موسوی به زندان در حالی صورت می گیرد که فرزندان این دو نسبت به وضعیت پدران و مادران خود ابراز نگرانی کرده اند.

اخیرا نیز آیت الله یوسف صانعی، آیت الله بیات زنجانی و آیت الله محمدعلی دستغیب، سه تن از مراجع تقلید، نسبت به افزایش فشار ها بر سران جنبش سبز و معترضان انتقاد کردند.

XS
SM
MD
LG