لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۱

قطر: تا لغو تحریم‌ها هیچ گفت‌وگویی برای رفع تنش انجام نخواهد شد


شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر - آرشیو
شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر - آرشیو

وزیر خارجه قطر روز دوشنبه گفت تا زمانی که محدودیت‌های اقتصادی و مسافرتی اعمال شده از سوی همسایگان عرب دوحه لغو نشود، گفت‌وگویی با آن کشورها برای رفع تنش‌های اخیر انجام نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت که قطر درخواستی از عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین برای گفت‌وگو دریافت نکرده است.

این سه کشور عربی حوزه خلیج فارس، به همراه برخی متحدان خود در منطقه از جمله مصر، حدود دو هفته پیش کلیه روابط خود را با قطر قطع کردند و دوحه را تحت تحریم‌های اقتصادی قرار دادند.

آنها دلیل این اقدام خود را حمایت قطر از تروریسم و پیکارجویان اسلامگرا اعلام کرده‌اند؛ اتهامی که دوحه آن را رد می‌کند.

وزیر خارجه قطر در پاسخ به الجزیره در زمینه امکان گفت‌وگوی دیپلماتیک گفت، «قطر تحت محدودیت قرار گرفته، هیچ گفت‌وگویی در کار نیست. برای آغاز گفت‌وگو، آنها باید محدودیت‌ها را لغو کنند.»

وی با بیان این که کویت تنها میانجیگر بین دو طرف بوده است، گفت «تا کنون هیچ پیشرفتی در زمینه لغو این محدودیت‌ها، که پیش شرط هر اقدام دیگری برای حرکت رو به جلو است، مشاهده نکرده‌ایم.»

هشدار امارات به قطر

همزمان در روز دوشنبه، امارات متحده عربی هشدار داد اگر قطر به خواسته‌های کشورهای عربی که به زودی در قالب طرحی ارائه خواهد شد تن ندهد، تحریم‌های اعمال شده چندین سال ادامه خواهد داشت.

خبرگزاری رویترز به نقل از انور قرقاش وزیر خارجه امارات نوشت، «قطر در نهایت درک خواهد کرد که این وضعیت جدیدی در روابط است و انزوای (آن کشور) می‌تواند برای سال‌ها به طول انجامد.»

به نوشته این خبرگزاری، تنش بوجود آمده میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و خاور میانه، که از متحدان ایالات متحده در منطقه هستند، آزمونی برای واشنگتن در عرصه سیاست خارجی خواهد بود.

رئیس جمهوری آمریکا، که پیش از این در سفر به منطقه از جهان اسلام خواسته بود در جهت قطع شریان‌های مالی گروه‌های اسلامگرای افراطی گام بردارند، از تحت فشار گذاشتن قطر حمایت کرده است.

با این حال، وزارت خارجه و دفاع دولت پرزیدنت دونالد ترامپ تا کنون تلاش کرده‌اند که موضعی بی طرفانه در قبال این تنش اتخاذ کنند و دو طرف را به گفت‌وگو و رفع اختلافات بوجود آمده ترغیب کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG