لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۰

دولت ترامپ بین قطر و عربستان میانجی می‌شود


پرزیدنت ترامپ با سفر به عربستان و دیدار با سران کشورهای اسلامی سعی در اتحاد آنها دارد.
پرزیدنت ترامپ با سفر به عربستان و دیدار با سران کشورهای اسلامی سعی در اتحاد آنها دارد.

هر چند حمایت دیرین قطر از بعضی گروه های تروریستی شرور در جهان موجب تنش با کشورهای منطقه و غرب شده است، اما اتکای پنتاگون به پایگاه نیروهای آمریکا در خاورمیانه مستقر در قطر باعث کم اعتنایی به این حمایت های دوحه شده است.

ادم کردو در وبسایت واشنگتن فری بیکن نوشت: یک مقام ارشد کاخ سفید معتقد است قطع روابط با قطر ممکن است به نزدیک تر شدن آن کشور به ایران، دشمن شماره یک عربستان سعودی، منجر شود.

از ایالات متحده رسما درخواست نشده که برای حل اختلافات وارد میدان شود، ولی مقام های دولت ترامپ قطر و دیگر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را به سوی یافتن یک راه حل سوق می دهند.

در حال حاضر، تنش بین کشورهای منطقه و تصمیم به منزوی کردن قطر بر عملیات و فعالیت های نظامی آمریکا در قطر و منطقه تاثیری منفی نگذاشته است ولی این وضع می تواند به مرور تغییر کند.

پرزیدنت ترامپ چهارشنبه در یک تماس تلفنی با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر، رسما پیشنهاد میانجیگری را در میان گذاشت.

کاخ سفید می گوید: «رییس جمهوری آمریکا در این تماس بر اهمیت همکاری کشورهای منطقه برای جلوگیری از تامین مالی سازمان های تروریستی و توقف ترویج ایدئولوژی افراطی تاکید کرده است».

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG