لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۱

تلاش دیپلماتیک فرانسه و بریتانیا برای میانجی‌گری بین قطر و عربستان


امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه - آرشیو
امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه - آرشیو

تلاش‌های دیپلماتیک برای میانجی‌گری در بحران سیاسی بین قطر و عربستان سعودی و همپیمانان آن در حالی ادامه دارد که حمل گاز طبیعی مایع آن کشور که اصلی‌ترین صادرات قطر است، به علت محاصره دریایی از سوی برخی از کشورهای عرب خلیج فارس به همراه مصر با وقفه مواجه شده است.

محمد عبدالحرمان آل ثانی وزیر خارجه قطر، که برای ملاقات با همتایان فرانسوی و بریتانیایی خود به اروپا سفر کرده است، می‌گوید محاصره کشورش «ناعادلانه» است و دوحه آماده گفتگو با همسایگان خود در شورای همکاری کشورهای عرب حوزه خلیج فارس است.

آقای ثانی روز دوشنبه در مصاحبه‌ای با بیان این که افزایش تنش با قطر به نفع منطقه نخواهد بود، گفت «ما می دانیم که منطقه تحمل افزایش تنش را ندارد. منطقه‌ای که دارای تلاطم است و با چالش های امنیتی بسیاری مواجه است و می‌تواند مرکز ثقل ثبات در منطقه باشد. به اعتقاد من، همه کشورها بر لزوم آنی حل این مشکل واقف هستند.»

در همین حال، امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه قصد دارد با تلاش برای کاهش تنش‌ها و آشتی بین قطر و همسایگان عرب فارس آن، نقش دیپلماسی فرانسه در منطقه خاور میانه را پر رنگ تر کند.

بنابر اعلام دفتر ریاست جمهوری فرانسه، آقای ماکرون با امیر قطر، پادشاه عربستان سعودی، ولیعهد امارات متحده عربی و همچنین رئیس جمهوری ترکیه گفتگوهایی درباره بحران سیاسی جاری داشته است.

وزیر خارجه فرانسه نیز قرار است روز دوشنبه با همتای قطری خود دیدار و در همین زمینه گفت‌وگو کند.

از سوی دیگر، دوحه روز دوشنبه اعلام کرد به منظور دور زدن محدودیت‌های اعمال شده از سوی ریاض و متحدان آن در منطقه، و تامین مایحتاج مردم قطر، حمل و نقل دریایی خود را از طریق مسیرهای آبی عمان از سر گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG