لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

خواسته آمریکا مشخص است: قطر به حمایت مالی گروه های تروریستی پایان دهد


دیدار یک ماه پیش پرزیدنت ترامپ با امیر قطر در حاشیه سفر به عربستان
دیدار یک ماه پیش پرزیدنت ترامپ با امیر قطر در حاشیه سفر به عربستان

مقام های ارشد آمریکایی می گویند درخواست پرزیدنت ترامپ از متحدان آمریکا در جهان عرب برای پایان دادن به حمایت شان از افراط گرایی اسلامی دلیل ایجاد بحران خاورمیانه بر سر حمایت متحد نظامی آمریکا از گروه های تروریست افراطی بوده است.

«ادم کردو» در واشنگتن فری بیکن نوشت، رییس جمهوری آمریکا در پی ایفای نقش میانجی در مشاجره رو به افزایش بین کشورهای عرب است. پرزیدنت ترامپ همچنین می کوشد قطر، متحد آمریکا در مبارزه با تروریسم، را مجاب کند به حمایت مالی از همان گروه های تروریستی که عهد کرده است با آن ها مبارزه کند پایان بدهد.

واشنگتن سال ها در صدد رسیدگی به این نگرانی بوده است اما حفظ روابط نظامی با قطر مانع این امر شده است.

تمرکز پرزیدنت ترامپ بر قطر بخشی از استراتژی فراگیر منطقه ای در گرفتن گریبان سازمان های حامی ترور است که از بی اعتنایی دولت های عرب بهره برده اند.

فشار رییس جمهوری آمریکا علیه این حمایت ها به قطر محدود نبوده است.

یک مقام دولت ترامپ به واشنگتن فری بیکن می گوید: «قطر در بعضی حوزه ها شریکی مهم برای آمریکا بوده است ولی آن ها منبع چشمگیر حمایت های مالی از تروریست ها بوده اند».

امید کاخ سفید این است که این فشارها به تغییرات بنیادی منجر شود و کشورهایی چون قطر نقشی دوگانه در مساله تروریسم ایفا نکنند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG