لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

انتقاد دوباره پرزیدنت ترامپ از قطر؛ «دو هفته دیگر درباره مبارزه با داعش گزارش می‌دهم»


رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در کنار پرزیدنت ترامپ.
رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در کنار پرزیدنت ترامپ.

رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه جلسه روز دوشنبه با اعضای کابینه اش، بار دیگر از حمایت قطر از تروریسم انتقاد کرد و وعده داد به زودی نشست ویژه ای برای بیان «موفقیت های شگرف» در نبرد علیه داعش برگزار کند.

دونالد ترامپ روز دوشنبه ۲۲ خرداد، برای دقایقی به خبرنگاران اجازه داد در جلسه کابینه حضور یابند. آقای ترامپ در سخنان کوتاهی در این نشست بار دیگر از حمایت مالی قطر از گروه های تروریستی انتقاد کرد و گفت داریم تأمین مالی تروریسم را متوقف می‌کنیم.

آقای ترامپ با اشاره به اینکه موفقیت‌های محسوسی در مبارزه با داعش صورت گرفته گفت که ظرف دو هفته آینده به اطلاع خبرنگاران خواهد رسید.

رئیس جمهوری آمریکا گفت موفقیت های شگرفی صورت گرفته که خبرنگاران شاید در مواجه با اعداد، برای شان باور کردنی نخواهد بود.

آقای ترامپ همچنین گفت در همان نشست، جدیدترین استراتژی آمریکا در خصوص مبارزه با داعش را اعلام خواهد کرد.

رئیس جمهوری آمریکا از زمان کارزار انتخاباتی گفته بود درباره جزئیات طرح های خود برای شکست داعش اطلاع رسانی نمی کند تا آنها نتوانند راههای مقابله با تصمیمات دولت آمریکا را استفاده کنند.

انتقاد دوباره از قطر

روز جمعه نیز آقای ترامپ از عملکرد قطر انتقاد کرده بود. رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا از قطر و دیگر کشورهای حامی گروه های تروریستی خواست که از حمایت مالی گروه های افراطی دست بردارند.

دونالد ترامپ که روز جمعه عصر به همراه رئیس جمهوری رومانی در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید حضور داشت، گفت هیچ کشور متمدنی خشونت و ترور را نمی پذیرد.

پرزیدنت ترامپ در کنفرانس خبری با رئیس جمهوری رومانی به سفر عربستان اشاره کرد و گفت: در سفر اخیرم به خاورمیانه، کشورهای عربی قول دادند با افراطگرایی مقابله کنند.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به اختلافات اخیر قطر و عربستان سعودی گفت: قطر سابقه طولانی در حمایت مالی از افراطگرایان دارد. ما از قطر بطور مشخص خواسته ایم اینکار را متوقف کند.

آقای ترامپ سپس خطاب به دیگر کشورهایی که از گروه های تندرو و تروریستی حمایت می کنند، گفت من از قطر و دیگر کشورها می خواهم که دست از حمایت از گروه های تروریستی بردارند. ما تحمل نمی کنیم.

در یک هفته اخیر عربستان و بعد امارات، بحرین و مصر به همراه چند کشور دیگر رابطه دیپلماتیک خود را با قطر قطع کردند.

مقام های آمریکا در روزهای اخیر دو طرف را به خویشتنداری دعوت کردند اما رئیس جمهوری آمریکا امروز تاکید کرد: قطر باید تامین منابع مالی تروریسم را پایان دهد و امیدوارم این آغازی بر پایان کار همه گروه های تروریستی باشد.

واکنش قطر

شیخ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر امور خارجه قطر روز دوشنبه تحریم های اعمال شده علیه دوحه از سوی عربستان و متحدان ریاض را غیرمنصفانه و غیرقانونی خواند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، او در فرانسه گفت: هر آنچه به امور خارجه ما مربوط می شود، هیچ کس حق بحث در مورد آن را ندارد.

همزمان امیر کویت برای میانجیگری بین عربستان و قطر فعالیت هایی انجام می دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG