لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۰

استقبال عربستان از درخواست پرزیدنت ترامپ برای توقف حمایت قطر از تروریسم


عربستان سعودی و بحرین روز شنبه از درخواست پرزیدنت ترامپ برای توقف حمایت قطر از تروریسم استقبال کردند، اما در عین حال به اظهارات رکس تیلرسون وزیر خارجه او که خواستار کاهش فشارها علیه دوحه شده است، واکنشی نشان ندادند.

به دنبال افزایش تنش های دیپلماتیک اخیر میان قطر و همسایگان عرب آن در منطقه خاور میانه، رئیس جمهوری ایالات متحده بر انتقادهای خود علیه این امیرنشین کوچک حاشیه خلیج فارس افزود و گفت آن کشور مدتهاست که حامی تروریسم است.

دونالد ترامپ روز جمعه در یک نشست خبری در کاخ سفید گفت متاسفانه قطر بطور تاریخی و در سطح بالایی حامی مالی تروریسم بوده است. این اظهارات دقایقی پس از آن بیان شد که رکس تیلرسون وزیر خارجه او خواستار آرامش طرفین شده بود.

رکس تیلرسون با بیان این که محدودیت‌هایی اعمال شده علیه قطر پیامدهای ناخواسته انسانی و تجاری داشته و برای فعالیت‌های ارتش ایالات متحده در جنگ علیه گروه داعش در منطقه مشکل ایجاد می‌کند، خواستار کاهش این محدودیت‌ها شد.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر هفته گذشته به دلیل حمایت قطر از تروریسم، روابط خود را با دوحه قطع و تحریم‌ها و محدودیت‌هایی را علیه آن کشور اعمال کردند. اقدامی که موجب افزایش تنش‌ها در این منطقه حساس شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خبرگزاری رسمی عربستان سعودی روز شنبه از قول یک «منبع رسمی» علاوه بر استقبال از اظهارات روز گذشته پرزیدنت ترامپ، بر تعهد ریاض برای انجام اقداماتی قاطع و فوری برای قطع منابع مالی تروریسم تاکید کرد.

قطر میزبان بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در منطقه است؛ پایگاهی که نقش مهمی در جنگ علیه داعش دارد و واشنگتن با اتخاذ رویکردی محتاطانه‌ در برابر درگیری دیپلماتیک میان همپیمانان خود در خاور میانه تلاش کرد جانب هر دو طرف را بگیرد.

با این حال، اظهارات اخیر پرزیدنت ترامپ نشان می‌دهد نگرانی چندانی از بیان انتقادهای تند از قطر ندارد و به موضع ریاض نزدیک‌تر شده است. عربستان سعودی مقصد نخستین سفر خارجی دونالد ترامپ در مقام ریاست جمهوری ایالات متحده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG