لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۶

جلسه رسیدگی به پرونده پی‌اس ۷۵۲ در دادگاه عالی انتاریو؛ مخالفت نماینده دولت کانادا با مصادره اموال


پوستر مربوط به سالگرد سقوط هواپیما اوکراینی
پوستر مربوط به سالگرد سقوط هواپیما اوکراینی

جلسه رسیدگی به شکایت گروهی از خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز پی‌اس ۷۵۲، روز جمعه ۱۲ فروردین ماه در دادگاه عالی انتاریو به صورت آنلاین و برای رسیدگی به درخواست وکلای پرونده، برای کسب اجازه ضبط اموال جمهوری اسلامی ایران در کانادا، برگزار شد.

این دادگاه که اولین بار با شکایت مهرزاد زارعی، شاهین مقدم، و علی گرجی از خانواده‌های جان‌باختگان این پرواز تشکیل شد، دی ماه سال گذشته جمهوری اسلامی ایران را به پرداخت غرامت ۱۰۷ میلیون دلاری محکوم کرده بود.

مارک آرنولد، وکیل مدافع خانواده‌های این پرواز، روز جمعه در این دادگاه با اشاره به توقف روابط دیپلماتیک ایران و کانادا در ده سال گذشته و با انتقاد از عملکرد دولت کانادا در روند رسیدگی به این پرونده، خواستار مصادره اموال جمهوری اسلامی ایران در کانادا - از جمله ملک سفارت ایران در شهر اتاوا - به نفع خانواده‌های شاکی پرونده شد.

در بخش دیگری از دادگاه خانم دیس ویسکا، نماینده دولت کانادا، خواستار رد درخواست خانواده‌های کشته‌شدگان پرواز اوکراینی مبنی بر توقیف اموال و منافع جمهوری اسلامی ایران در کانادا شد.

مهرزاد زارعی،‌ پدر آراد زارعی از جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲، نیز در توییتر منتسب به آراد زارعی با اشاره به ممانعت نماینده دولت کانادا از توقیف‌ اموال جمهوری اسلامی ایران در دادگاه نوشت: «ما همچنان به دادخواهی برای عزیزانمان، هواپیما اوکراینی ادامه میدهیم.»

شاهین مقدم،‌ همسر شکیبا فقاهتی و پدر راستین مقدم، از جان‌باختگان هواپیما اوکراینی و یکی از شاکی‌های پرونده، پیش از برگزاری جلسه دادگاه به صدای آمریکا گفته بود، احتمالا به دلیل فشارهای که از سوی دولت کانادا به وکیل پرونده و قاضی دادگاه طی روزهای گذشته وارد شده است، حکم مصادره اموال در دادگاه روز جمعه ۱۲ فروردین ماه صادر نشود.

در پایان جلسه دادگاه نیز قاضی پرونده خواستار ارسال حکم غرامت ۱۰۷ میلیون دلاری صادرشده به دولت ایران از سوی وزارت خارجه کانادا شد و اعلام کرد هفته آینده نظر خود را در رابطه با روند رسیدگی به پرونده شکایت در دادگاه اعلام خواهد کرد.

بهمن جلدی، حقوقدان، در ونکوور کانادا و یکی از افرادی که در این دادگاه به صورت آنلاین حاضر شده بود به صدای آمریکا گفت، دولت کانادا از آغاز تشکیل این پرونده به خانواده کشته‌شدگان کمک نکرد.

پیش از این دادگاه عالی استان انتاریو در کانادا روز دوشنبه ١٣ دی‌ماه طی حکمی،‌ جمهوری اسلامی ایران را به دلیل سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی که بخشی از مسافران آن کانادایی بودند، به پرداخت ١٠٧ میلیون دلار محکوم کرد. پیشتر این دادگاه، سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران در سال ۹۸ را «اقدام عمدی تروریستی» نامیده بود.

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۳۹۸ یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین که با ۱۷۶ سرنشین از تهران عازم کی‌یف در اوکراین بود، ساعاتی پس از حمله موشکی سپاه به پایگاه عین الاسد در عراق، با شلیک دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران در تهران سرنگون شد و تمام سرنشینان آن کشته شدند.

XS
SM
MD
LG