لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۴

وکیل گروهی از خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی: برای غرامت، به دنبال دارایی‌های جمهوری اسلامی در کانادا خواهیم بود


گروهی از خانواده‌های قربانیان هواپیمای سرنگون شده توسط سپاه از ۲ سال پیش در دادگاهی در کانادا شکایت کردند.
گروهی از خانواده‌های قربانیان هواپیمای سرنگون شده توسط سپاه از ۲ سال پیش در دادگاهی در کانادا شکایت کردند.

وکیل گروهی از خانواده‌های قربانیان هواپیمای سرنگون شده اوکراینی توسط سپاه پاسداران می‌گوید بعد از رای دادگاه مبنی بر پرداخت غرامت ۱۰۷ میلیون دلاری، برای غرامت، به دنبال دارایی‌های جمهوری اسلامی در کانادا و خارج خواهند بود.

مارک آرنولد، وکیل پرونده خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی
مارک آرنولد، وکیل پرونده خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی

مارک آرنولد، وکیل پرونده خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا گفت: ما از اموال گسترده مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در کانادا و در سطح جهانی و بین المللی مطلع هستیم. ما بنا داریم هر چیز و هر فردی را مورد مرتبط با جمهوری اسلامی تعقیب قرار دهیم، چه در بانکهای کانادا، مستغلات در کانادا، شرکت در کانادا و در کانادا در کل و در سطح بین المللی که مال ایران است. ما اطلاعات جامعی در مورد اینکه این اموال کجا هستند، و ما به دنبال آنها می رویم.

وی گفت حاضر به گفتن جزئیات درباره این اموال نیست.

دادگاه عالی استان اونتاریو در کانادا روز دوشنبه ١٣ دی‌ماه طی حکمی،‌ جمهوری اسلامی ایران را به خاطر سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی که بخشی از مسافران آن کانادایی بودند، به پرداخت ١٠٧ میلیون دلار محکوم کرد. پیشتر این دادگاه، سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران در سال ۹۸ را «اقدام عمدی تروریستی» نامیده بود.

هواپیمای مسافربری اوکراینی پرواز ۷۵۲ ساعاتی پس از حمله موشکی سپاه به پایگاه عین الاسد در عراق، با شلیک دو موشک پدافند هوایی سپاه، و لحظاتی پس از به پرواز در آمدن از فرودگاه امام خمینی تهران، سرنگون شد و همه سرنشینان آن کشته شدند.

مارک آرنولد، وکیل پرونده خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی درباره احتمال مصونیت حاکمیتی برای جمهوری اسلامی و ممانعت از پرداخت غرامت به خانواده قربانیان از محل دارایی های جمهوری اسلامی در کانادا گفت این مصونیت حاکمیتی برپایه اقدامات تروریستی ایران اعمال نمی‌شود و جمهوری اسلامی ایران حق حاکمیتی در این مورد ندارد.

XS
SM
MD
LG