لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۶

مقام اوکراینی: ایران ارسال پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی به دادگاه را به اوکراین اطلاع داده است


گوندوز ممدوف، معاون دادستان کل اوکراین
گوندوز ممدوف، معاون دادستان کل اوکراین

ایران پرونده سرنگونی هواپیمایی اوکراینی بر فراز تهران در ۱۸ دی ۱۳۹۸ را به دادگاهی در تهران ارسال کرده و این موضوع را به اوکراین اطلاع داده است.

به گزارش «اوکرین‌فرم»، گوندوز ممدوف، معاون دادستان کل اوکراین در گفتگو با رادیو آزادی این خبر را اعلام کرد و گفت محسن بهاروند، معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه ایران از دادستان‌های اوکراین خواسته است پرونده را در چارچوب قوانین ملی بررسی کنند.

گوندوز ممدوف می‌گوید این پرونده در اوکراین به عنوان «قتل عمد» ۱۷۶ مسافر و خدمه مورد بررسی قرار می‌گیرد. او معتقد است به همین دلیل، نمایندگان ایران از ایجاد تیم مشترک تحقیق خودداری کردند.

به گفته معاون دادستان کل اوکراین، ایران در حال تحقیق در مورد خطای انسانی است و از همین رو، میزان مسئولیت در این مورد کاملا متفاوت می‌شود.

هواپیمای پرواز ۷۵۲ اوکراین ۱۸ دی ۱۳۹۸ با شلیک دو موشک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سقوط کرد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن از جمله ده‌ها نفر از ایرانیان مقیم کانادا کشته شدند.

دادگاه عالی اونتاریو در کانادا اواخر اردیبهشت ماه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی را «عمدی» و «تروریستی» توصیف کرد.

وزارت خارجه اوکراین نیز فروردین گذشته با صدور بیانیه‌ای مقامات جمهوری اسلامی ایران را به «دستکاری» در واقعیت و ایجاد «خشم و ناامیدی» در طرف اوکراینی متهم کرد.

XS
SM
MD
LG