لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۷

حمله نیروهای «لباس شخصی» به تجمع خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ مقابل سفارت اوکراین


تصویری از خسرو ملک در تجمع خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ مقابل سفارت اوکراین
تصویری از خسرو ملک در تجمع خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ مقابل سفارت اوکراین

در پنجمین روز از حمله نظامی روسیه به اوکراین و ادامه واکنش‌های جهانی و اعتراضات ضدجنگ در سراسر دنیا به این تهاجم همه‌جانبه،‌ گروهی از خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ می‌گویند که پس از تجمع در مقابل سفارت اوکراین ‌«با هجوم نیروهای لباس شخصی» مواجه شدند.

خسرو ملک،‌ پدر مریم ملک از جان‌باختگان این پرواز، روز دوشنبه ۹ اسفند در این تجمع حضور داشت. او می‌گوید که توسط نیروهای لباس شخصی مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

آقای ملک به صدای آمریکا گفت: «ما خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ با در دست گرفتن تصاویر کشته‌شدگان این پرواز، برای اعلام همبستگی و همدردی با مردم اوکراین جلوی سفارت اوکراین در تهران تجمع کردیم اما توسط پنج نفر از نیروهای لباس شخصی مورد ضرب و شتم قرار گرفتیم و نیروهای انتظامی دخالتی نکردند.»

آقای ملک به صدای آمریکا گفت،‌ این ماموران ابتدا به یکی از مادران حاضر در تجمع حمله کردند و در پی حمایت آقای ملک، او را نیز مورد ضرب و شتم قرار دادند.

وی با تشریح برخورد فیزیکی ماموران، از جمله پاشیدن «اسپری فلفل» و ضرب و شتم، گفت که آنها نهایتا او و همسرش را در حالی که روی زمین ‌می‌کشیدند به همراه، یکی از مادران و سه تن از پدران جان‌باختگان پرواز پی‌اس۷۵۲ به کلانتری ۱۰۱، در نزدیکی سفارت، منتقل کردند و آنها نزدیک به دو ساعت در بازداشت نگه داشتند.

آقای ملک گفت: «جرم ما این بود که از خانواده جان‌باختگان پرواز پی‌اس‌۷۵۲ بودیم و به عنوان انسان با مردمی مظلوم همدردی کردیم و خواستار توقف جنگ و کشتار غیرنظامیان شدیم.»

پس از انتشار خبر ضرب و شتم خانواده‌های جانباختگان پرواز پی اس ۷۵۲ در مقابل سفارت اوکراین در تهران، حامد اسماعیلیون با انتشار متنی در توئیتر خود حمله کنندگان به تجمع مقابل سفارت اوکراین در تهران را «اراذل و اوباش جمهوری اسلامی» نامیده که «به وحشیانه‌ترین شکل ممکن، با اسپری فلفل و ضرب و شتم» به خانواده‌های پرواز اوکراینی حمله کردند و به آنها آسیب رسانده‌اند.


از سوی دیگر روز یکشنبه ۸ اسفند‌ماه، انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی، این پرواز که ۱۷۶ سرنشین آن در تاریخ ۱۸ دی ۱۳۹۸ با شلیک دو موشک سپاه پاسداران در نزدیکی فرودگاه در حومه تهران سرنگون شد، با انتشار بیانیه‌ای از مردم اوکراین حمایت کرد و با «جنایتکار» خواندن ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه،‌ علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، و بشار اسد رئیس جمهوری سوریه، نوشت: «این جنایتکاران روزی به جرم جنایت علیه بشریت محاکمه خواهند شد.»

روسیه از ماه‌ها پیش ده‌ها هزار نیروی نظامی را در مرز اوکراین مستقر کرده بود. ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه، بامداد پنجشنبه ۵ اسفند فرمان آغاز عملیات نظامی در اوکراین را صادر کرد.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در نطقی تلویزیونی در پاسخ به تهاجم روسیه به اوکراین گفت پوتین تجاوزگر است، او این جنگ را انتخاب کرده و متحمل هزینه‌های آن خواهد شد.

آمریکا روز جمعه ۶ اسفند، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه را تحریم کرد.

XS
SM
MD
LG