لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۸

دادگاه عالی کانادایی در پرونده هواپیمای اوکراینی،‌ جمهوری اسلامی را به پرداخت ١٠٧ میلیون دلار محکوم کرد


مهرزاد زارعی، پدر آراد زارعی از کشته شدگان پرواز پی‌اس۷۵۲
مهرزاد زارعی، پدر آراد زارعی از کشته شدگان پرواز پی‌اس۷۵۲

دادگاه عالی استان اونتاریو در کانادا روز دوشنبه ١٣ دی‌ماه طی حکمی،‌ جمهوری اسلامی ایران را به خاطر سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی که بخشی از مسافران آن کانادایی بودند، به پرداخت ١٠٧ میلیون دلار محکوم کرد.

شبکه سی‌بی‌سی کانادا گزارش داد این حکم در حالی صادر شده که پیشتر دادگاه عالی اونتاریو در ماه مه گذشته اعلام کرده بود که سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی در سال ۲۰۲۰ در تهران، یک «اقدام عمدی تروریستی» بوده است.

هواپیمای مسافربری اوکراینی پرواز ۷۵۲ ساعاتی پس از حمله موشکی سپاه به پایگاه عین الاسد در عراق، با شلیک دو موشک پدافند هوایی سپاه، و لحظاتی پس از به پرواز در آمدن از فرودگاه امام خمینی تهران، سرنگون شد و همه سرنشینان آن کشته شدند.

گفتگو با یکی از شاکیان پرونده

در همین ارتباط، مهرزاد زارعی، پدر آراد زارعی از کشته‌شدگان پرواز پی‌اس۷۵۲ در گفت‌وگویی اختصاصی به صدای آمریکا درباره جزئیات این شکایت گفت پرونده شکایت ۲۰ روز پس از این حادثه، در دادگاه عالی اونتاریو به ثبت رسید.

به گفته وی، روز دوشنبه ۱۳ دی‌ماه دادگاه عالی اونتاریو جمهوری اسلامی را به عنوان «تنبیه مالی علیه عمل تروریستی جمهوری اسلامی» به پرداخت ۱۰۷ میلیون دلار محکوم کرد.

آقای زارعی در ارتباط با اهمیت این حکم افزود: «نقطه شروعی خواهد بود برای حرکت‌های بعدی.»

آقا زارعی در ادامه به صدای آمریکا گفت با صدور این حکم ‌«ما محکم‌تر و استوارتر در سطوح دیگر و در مجامع بین المللی خواستار مجازات عاملین و آمران این جنایت هستیم.»

مهرزاد زارعی در بخش دیگری از سخنانش گفت: «به روشنی مشخص است این عمل بدون دستور علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی هرگز انجام نمی‌شد.»

وی در ادامه ابراز امیدواری کرد که خانواده‌های قربانیان در «آینده‌ای نه چندان دور» بتوانند «جنایتکارانی چون علی خامنه‌ای شمخانی، سلامی،‌ حاجی‌زاده و دیگر مقامات» را در دادگاه‌های بین‌المللی محاکمه کنند.

شنبه ١٨ دی‌ماه ۱۴۰۰ مصادف با دومین سالگرد ساقط شدن هواپیمای اوکراینی پرواز پی‌اس‌۷۵۲ توسط موشک‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که طی آن تمامی ١٧۶ سرنشین و خدمه و یک جنین تولدنیافته کشته شدند.

خبر صدور این حکم دادگاه با واکنش برخی فعالان سیاسی و حقوق بشر در کانادا روبرو شد:

کمیته حقیقت‌یاب انجمن خانواده‌های جان‌باختگان روز ٣ آذر سال جاری با انتشار گزارشی تحقیقی و برشمردن ١۶ دلیل، ضمن رد ادعای جمهوری اسلامی مبنی بر «خطای انسانی» یک اپراتور و یا چندین خطا در سامانه دفاع موشکی، نتیجه گرفته جمهوری اسلامی به شیوه‌ای عامدانه از آنها به عنوان سپر انسانی علیه حمله احتمالی دولت وقت آمریکا استفاده کرده است.

هواپیمای مسافربری اوکراینی پرواز ۷۵۲ ۱۸ دی ۱۳۹۸، ساعاتی پس از حمله موشکی سپاه به پایگاه عین الاسد در عراق، با شلیک دو موشک پدافند هوایی سپاه، و لحظاتی پس از به پرواز در آمدن از فرودگاه امام خمینی تهران سرنگون شد و همه سرنشینان آن کشته شدند.

سپاه در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله پهپادی آمریکا، به آن پایگاه که میزبان نیروهای آمریکایی بود حمله کرد. در حمله سپاه از نیروهای آمریکایی کسی کشته نشد.

جمهوری اسلامی ابتدا سقوط هواپیمای اوکراینی را به خاطر نقض فنی دانست و پس از فشار آمریکا و کشورهای غربی، اعلام کرد که این هواپیما با شلیک موشک‌های سپاه سرنگون شد. خانواده کشته‌شدگان می‌گویند جمهوری اسلامی از محاکمه عوامل واقعی سرنگونی هواپیما خودداری کرده است.

XS
SM
MD
LG