لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

انتقال دوباره مراد طاهباز به زندان؛ خواهر این فعال محیط زیست خواستار آزادی او شد


به دنبال آزادی نازنین زاغری رتکلیف و انوشه آشوری، دو شهروند دوتابعیتی که چند سال در ایران زندانی بودند، خواهر مراد طاهباز دیگر شهروند چندتابعیتی محبوس در ایران خواستار آزادی او شد.

زاغری و آشوری روز چهارشنبه ۲۵ اسفند ایران را ترک کرده و از طریق عمان به بریتانیا بازگشتند. اما دیگر شهروندان خارجی و ایرانیان دو یا چند تابعیتی مثل مراد طاهباز هنوز در ایران حبس هستند.

همزمان با آزادی این دو، وزیر امور خارجه بریتانیا اعلام کرد مراد طاهباز، فعال محیط زیست ایرانی‌تبار که تابعیت ایالات متحده و بریتانیا را نیز دارد، به مرخصی فرستاده شده و تلاش برای آزادی او ادامه دارد.

ترانه طاهباز به خبرگزاری رویترز گفت که برادرش روز جمعه به زندان منتقل شده و این انتقاد را مطرح کرد که مسائل سیاسی زیادی در سراسر جهان جریان دارد و مشکل برادرش به فراموشی سپرده است.

وی گفت برادرش که از بیماری سرطان رنج می برد، تاکنون دو بار به کرونا مبتلا شده است.

این فعال محیط زیست در بهمن ۹۶ همراه با هفت فعال دیگر محیط ‌زیست توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت و سپس به دلیل آنچه همکاری با «دولت متخاصم» عنوان شده به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

پیشتر در روز جمعه وبسایت خبری امتداد گزارش داد طبق شنیده‌ها، مراد طاهباز پس از یک حضور ۴۸ ساعته با همراهی تعداد کثیری مامور امنیتی در منزل خود در تهران، امروز به زندان بازگردانده شد.

بر اساس این گزارش، طی دو روز گذشته تعدادی از ماموران هر شب در داخل آپارتمان محل زندگی طاهباز خوابیدند، در حالی که دیگران پشت در واحد مسکونی و در ورودی ساختمان حاضر بودند.

غیر از مراد طاهباز، سیامک و باقر نمازی دو شهروند ایرانی آمریکایی، مهران رئوف فعال کارگری ایرانی بریتانیایی، فریبا عادلخواه پژوهشگر ایران فرانسوی، ناهید تقوی شهروند ایرانی آلمانی، احمدرضا جلالی پزشک و استاد دانشگاه ایرانی‌تبار که شهروند سوئد است، مسعود مصاحب و کامران قادری دو شهروند ایرانی اتریشی، از جمله دیگر ایرانیان دوتابعیتی‌اند که در ایران محبوس شده‌اند.

XS
SM
MD
LG