لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۲

برایان هوک: با ما همراه شوید و از رژیم ایران بخواهید مراد طاهباز را آزاد کند


Morad Tahbaz, an Iranian environmental activist, مراد طاهباز، فعال زیست محیطی زندانی در ایران

برایان هوک، نماینده دولت آمریکا در امور ایران، بار دیگر خواستار آزادی مراد طاهباز، فعال محیط زیست و شهروند ایرانی آمریکایی زندانی در ایران شد.

در ویدئویی که دوشنبه ۱۹ خرداد در توئیتر وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، آقای هوک گفت که مراد طاهباز، یک طرفدار شناخته شده حفظ محیط زیست، به جرم فعالیت برای حفظ گونه های در معرض خطر انقراض، در ایران زندانی است.

در این ویدئو تصاویری از یوزپلنگ آسیایی نمایش داده می شود و آقای هوک توضیح می دهد که تنها ۵۰ قلاده از یوزپلنگ آسیایی، آن هم فقط در ایران، باقی مانده است. آقای طاهباز در تلاش برای حفظ این گونه، به همراه کاووس سیدامامی موسسه حیات وحش میراث پارسیان را تاسیس کرد.

آقای هوک در این ویدئو به تلاش‌های مراد طاهباز برای معرفی گونه‌های در معرض خطر در ایران و حفظ آنها اشاره می‌کند.

آقای هوک یادآوری می کند که فعالیت مراد طاهباز و همکارانش از سوی برنامه توسعه سازمان ملل در ایران ستایش شد و سازمان حفاظت از محیط زیست به آنها مجوز فعالیت در این زمینه را داده بود.

با این حال، حدود دو سال نیم پیش، آقای طاهباز و هفت نفر دیگر از فعالان محیط زیست، در پی بازداشت کاووس سیدامامی، توسط اطلاعات سپاه پاسداران به اتهام جاسوسی بازداشت شدند.

برایان هوک اشاره کرد که بازداشت آقای طاهباز و همکارانش با محکومیت گسترده دولت‌ها از جمله دولت ایالات متحده و کارشناسان سازمان ملل متحد همراه شد.

آقای هوک با اشاره به اینکه حتی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، مجلس و چند نهاد دیگر نیز اتهام جاسوسی را وارد ندانستند، می گوید: با این‌حال، دستگاه قضایی فاسد «مراد» و هفت نفر دیگر را به تا ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

برایان هوک در ادامه از فعالان حفظ محیط زیست در سراسر دنیا خواست تا به صدها پژهشگر و فعال محیط زیست از ۷۳ کشور جهان که پیشتر خواستار آزادی مراد طاهباز شدند، بپیوندند.

او همچنین گفت که همه دولت‌هایی که با جمهوری اسلامی ایران رابطه دارند باید چنین احکامی را محکوم کنند.

نماینده دولت آمریکا در امور ایران با یادآوری مشکلات جسمانی آقای طاهباز از همه فعالان حقوق بشر و محیط زیست خواست که در درخواست برای آزادی این فعال محیط زیست به دولت آمریکا بپیوندند.

مقامات دولت آمریکا پیش از این بارها زندانی شدن فعالان محیط زیست در ایران را محکوم کرده و خواستار آزادی آنها شده‌اند.

XS
SM
MD
LG