لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۴

نازنین زاغری و انوشه آشوری در مسیر خانه؛ هواپیمای آنها عمان را به مقصد بریتانیا ترک کرده‌است


لحظه ورود نازنین زاغری رتکلیف و انوشه آشوری به خاک عمان
لحظه ورود نازنین زاغری رتکلیف و انوشه آشوری به خاک عمان

نازنین زاغری رتکلیف و انوشه آشوری، زندانیان دوتابعیتی ایرانی بریتانیایی، پس از سال‌ها حبس، در مسیر بازگشت به خانه خود در بریتانیا هستند.

تولیپ صدیق، نماینده پارلمان بریتانیا با انتشار توئیتی خبر داد که هواپیمای حامل نازنین زاغری، به مقصد بریتانیا پرواز کرده است و تا ساعاتی دیگر در بریتانیا به زمین خواهد نشست.

پیشتر لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا گفته بود که آنها امروز به بریتانیا بازمی‌گردند. خانم تراس همچنین گفت مراد طاهباز، با قرار وثیقه از زندان آزاد شده است.

تولیپ صدیق، پیشتر نیز با بازنشر عکسی از نازنین زاغری در هواپیمایی که ایران را ترک می‌کرد، از آزادی خانم زاغری ابراز خشنودی کرده بود.

وکیل نازنین زاغری-رتکلیف و انوشه آشوری ساعاتی پیش از انتقال این دو به فرودگاهی در تهران برای ترک کشور خبر داده بود.

آزادی این دو زندانی دوتابعیتی پس از آن رخ داد که یک هیئت بریتانیایی روز سه‌شنبه ۲۴ اسفند برای مذاکره به تهران رفت.

روز سه‌شنبه حجت کرمانی، وکیل نازنین زاغری رتکلیف، زندانی دوتابعیتی در ایران، به خبرگزاری رویترز گفت که «امیدواریم به‌زودی خبرهای خوبی بشنویم.»

نازنین زاغری شهروند ۴۳ ساله ایرانی-بریتانیایی است که در سال ۱۳۹۵ هنگام خروج از ایران بازداشت و سپس با ‌اتهامات امنیتی روبرو و به پنج سال زندان محکوم شد. خانم زاغری در سال ۱۳۹۹ و در جریان همه‌گیری کرونا به طور موقت از زندان آزاد شد، اما یکسال بعد دادگاه دوباره او را به مجازات دیگری محکوم کرد.

انوشه آشوری، شهروند بریتانیایی - ایرانی ۶۸. ساله، مرداد سال ۹۶ طی یک سفر خانوادگی به ایران بازداشت شد و پس از محاکمه‌ای که عفو بین‌الملل آن‌ را «ناعادلانه» خوانده، با اتهاماتی مرتبط با امنیت ملی زندانی شد.

مراد طاهباز یکی از زندانیان چند تابعیتی است. او شهروند ایران، بریتانیا و آمریکا است و یکی از هفت فعال محیط‌ زیست بازداشت شده است که در بهمن ۱۳۹۶ دستگیر و به زندان اوین منتقل شد. مراد طاهباز در زمان ریاست معصومه ابتکار بر سازمان محیط زیست، به عنوان یکی از اعضای پروژه حفاظت از یوز معرفی شده بود.

از دیگر شهروندان دوتابعیتی یا خارجی محبوس در ایران می‌توان به سیامک و باقر نمازی، عماد شرقی (شهروندان ایرانی-آمریکایی)، مهرداد رئوف، احمدرضا جلالی (پژوهشگر ایرانی-سوئدی)، مسعود مصاحب و کامران قادری (شهروندان ایرانی‌-اتریشی)، فریبا عادلخواه (شهروند ایرانی-فرانسوی) و ناهید تقوی (شهروند آلمانی ایرانی‌تبار)، و همچنین بنجامین بریر گردشگر فرانسوی اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG