لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۱

اعتصاب غذای مراد طاهباز وارد نهمین روز شد


مراد طاهباز، فعال زیست محیطی زندانی در ایران
مراد طاهباز، فعال زیست محیطی زندانی در ایران

منابع حقوق بشری گزارش می‌دهند که اعتصاب غذای مراد طاهباز زندانی سه تابعیتی آمریکایی بریتانیایی ایرانی، وارد روز نهم شده است.

مراد طاهباز، یکی از متهمان پرونده فعالان محیط زیست است که از بهمن ماه ۱۳۹۶ تاکنون زندانی است. قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران او را به اتهام «همکاری با آمریکا» به ۱۰ سال حبس محکوم کرده است.

هم‌زمان با آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری در روز ۲۵ اسفند، لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا اعلام کرده بود مراد طاهباز، فعال محیط زیست ۶۶ ساله به مرخصی فرستاده شده و تلاش برای خروج او از ایران ادامه دارد. مقامات قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی اما پس از دو روز، او را به زندان برگرداندند.

یکم فروردین برخی نشریات بریتانیایی به نقل از یک مقام وزارت خارجه این کشور، گزارش دادند که مراد طاهباز، از زندان اوین به یک هتل در تهران منتقل شده است.

همان روز رکسان طاهباز دختر مراد طاهباز در کنفرانسی خبری در همراهی با نازنین زاغری گفت که «پدرم را روز گذشته مجددا به زندان اوین بازگردانده‌اند در حالی که ما همین ساعتی پیش، از این موضوع مطلع شدیم.»

نزار زکا که پیش از این در ایران زندانی بود، در تشریح شرایط گفت: «اول او (مراد) را بیرون آوردند، بعد به او گفتند که باید برای پابند، اندازه‌گیری کنیم و (نهایتا او را دوباره به زندان) بازگرداندند. این‌ها همه‌ بهانه است. ما هم چنین تجربیاتی داشته‌ایم و در مقابل آن دوام آوردیم. این کاری است که سپاه پاسداران می‌کند. اول فرد را آزاد کرده و بعد باز می‌گردانند و بعد موضوعی دیگر علم می‌کنند. چیزی که مطمئن هستیم این است که او را به زندان بازگردانده‌شده و او هم (در واکنش) دست به اعتصاب غذا زده است و باید کاری انجام شود.»

مراد طاهباز که به گفته خواهرش ترانه، به بیماری سرطان مبتلا است، تاکنون دو بار در زندان به کرونا مبتلا شده است.

آقای طاهباز در بهمن ۹۶ همراه با هفت فعال دیگر محیط ‌زیست توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت و سپس به دلیل آنچه همکاری با «دولت متخاصم» عنوان شده به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

XS
SM
MD
LG